Antonín Dvořák toto dílo složil na libreto Adolfa Weniga, zpracované podle národní báchorky, a premiéru mělo 23. listopadu 1899 v pražském Národním divadle. Dvořák ho vytvořil po svém definitivním návratu z Ameriky se záměrem zvýraznění lidových typů a jejich přirozené bystrosti. Výsledkem je příběh o chytrém pasákovi Jirkovi, hubaté Káče a čertovi Marbuelovi, který ji furiantsky odnese do pekla a potom ji s pomocí Jiříka moc rád vrátí zpátky.

Opavské inscenace se režijně ujal Lubor Cukr, kterého diváci znají už z Mozartovy opery Titus. Jíru ztvárňují Juraj Nociar s hostujícím Michalem Pavlem Vojtou, Káče dávají podobu Ilona Kaplová s hostující Simonou Mrázovou a Marbuelem budou Zdeněk Kapl a hostující Jan Morávek. O paní kněžnu se dělí dvě Kataríny domácí Kramolišová a hostující Vovková.

V dalších postavách se představí Šárka Maršálová nebo Liana Vinklárková, Dalibor Hrda nebo Peter Soós, Alexandr Vovk nebo Roman Cimbál, Tereza Kavecká nebo Vendula Stískalová Černá, Dalibor Hrda, Stanislav Beneš, Rudolf Medňanský a Jaroslav Velička. Spoluúčinkuje orchestr, sbor a balet Slezského divadla.

Antonín Leopold Dvořák patří doma i ve světě k nejvýznamnějším skladatelům. Jeho symfonické opusy patří ke světové špičce a jsou obvyklou součástí všech významnějších přehlídek symfonické hudby. V roce 1892 odjel na pozvání zakladatelky americké národní konzervatoře v New Yorku Jeanette Thurberovádo do Ameriky a domů se vrátil roku 1895. Po šestiletém odpočinku, spojeném s vytvořením oper Rusalka a Armida, přijal funkci profesora na pražské konzervatoři.

K jeho žákům patřili například Vítězslav Novák, Josef Suk nebo Oskar Nedbal. Josef Suk se později stal i jeho zetěm. Při oslavách šedesátin byl Dvořák roku 1901 povýšen císařem Františkem Josefem I. do šlechtického stavu. Poctu si však dlouho neužil, protože 1. května 1904 zemřel v Praze ve věku pouhých třiašedesáti let. Pohřben je v Praze na Vyšehradském hřbitově.

Slezské divadlo Opava: Čert a Káča
Operu složil Antonín Dvořák na libreto Adolfa Weniga. Režie Lubor Cukr, kostýmy navrhl Roman Šolc, scénu vytvořil Martin Černý, choreografii má Martin Tomsa a divadelní orchestr diriguje Petr Šumník. Premiéra bude v neděli 24. února v 19 hodin.