Odpovědět na tyto otázky by vám mohl snímek 30 minut po půlnoci, který má dnes premiéru v opavském CineStaru a pod něhož se podepsala oscarová režisérka Kathryn Bigelow.

Příběh začíná, když dva roky po událostech 11. září agentka CIA Maya, kterou ve filmu ztvárnila Jessica Chastain, přestoupí z washingtonských kanceláří do epicentra honu na Usámu, na americkou ambasádu v Pákistánu. Relativně brzo ale zjistí, jaké praktiky se k dopadení zločince používají. Tabu není ani mučení. Přestože její vyšetřování značně pokročí, situace se začne znenadání měnit.

Pákistán se stane pro Američany nebezpečným a samotné CIA se dostane pod tvrdou kritiku politiků i společnosti, právě kvůli mnohdy brutálním metodám. Maya je ale odhodlána dovést svůj boj do konce. Tento thriller se dostal na černou listinu některých politiků i operativců CIA. Důvodem mělo být, že se filmaři před natáčením dostali k citlivým informacím, které poukazují právě na brutální metody.

Faktem ale zůstává, že se film stal nejlépe hodnoceným snímkem roku 2012 v žebříčku serveru Metacritic.com. Na kontě má také pět oscarových nominací a čtyři nominace na Zlatý Globus. Nominace se proměnila ve vítězství jen v kategorii za herecký výkon díky Jessice Chastain.