Co pro kapelu Conorach znamená black metal i jaké jsou její plány do budoucna, jsme se ptali jejího člena Martina Krčmaře (Sengira).

Martine, klasická otázka na začátek, kdy a za jakých okolností kapela Coronach vznikla?

Fungujeme v Opavě od nesmělých začátků už asi 4 roky. Během let se sestava členů proměnila, někteří odpadli, naproti tomu přibyli další schopní lidé mající v metalu za sebou hromadu zkušeností a společně s pevným jádrem kapely se obsazení nástrojů v našem sdružení vykrystalizovalo do nynější sestavy, kterou považujeme za tu nejtvořivější a nejsehranější.

Kdo v současné době kapelu tvoří?

Forset, Sengir, Kolinss, Tombi, Kozell. Hrajeme v klasické sestavě, 2 kytary, basa, řev a bicí. V Coronach tvoří hudbu pět chlapů z pestrých oborů společenského uplatnění, kteří se vzájemně doplňují, ale přitom zůstávají svoji. Všichni jsme pracující lidé, hudba nás neživí.

Kdo jsme? Vedeme a radíme vám ve vaší práci, učíme vaše děti, vozíme vás do práce, vytváříme nezbytné součástky věcí, které vás běžně obklopují. Máme to štěstí, že každý z nás umí zaujmout ostatní spoluhráče: dokážeme se hudebně oslovit a překvapit.

Co si představit pod názvem kapely Coronach?

Coronach je staroskotský a staroirský název pro pohřební žalozpěv. Jedná se o tristnu, při jejíž příležitosti se setkávaly převážně ženy, aby oplakávaly zemřelého. Šlo víceméně o tajné shromáždění.

Proč kapela Coronach hraje právě black metal? Proč ne třeba jazz nebo hip hop? Čím pro vás black metal je?

Je to stejné, jako by měl někdo odpovědět, proč ho baví dýchat. Máme to v srdci. I my jsme samozřejmě lidé jako ostatní, se svými běžnými starostmi a povinnostmi. Black metal v sobě máš, nebo ne. Všichni z nás v sobě neseme spoustu pocitů, ať už těch hezkých nebo odporných a black metalová hudba je pro nás způsob, jak je ze sebe vyrvat.

Pro mě osobně je black metal agrese a něžnost současně, pýcha a pokora, krása, údiv a vyrovnanost sám se sebou. A moc nás všechny baví hrát a posouvat se hudebně vpřed. Však také všichni posloucháme pestrou škálu i jiné hudby než je black metal.

Jste z Opavy, takže váš páteční koncert v Klubu Art bude na domácí půdě. Jaké máte zkušenosti s opavskými fanoušky?

Těšíme se, přece jen v Opavě nehrajeme často. Fanoušci jsou super, i když to často vypadá, a to jistě potvrdí i ostatní kapely z okolí, že mívají hluboko do kapsy a nemají na vstupné. Doufáme, že dorazí i ti dosud nerozhodnutí, kteří nás a ostatní kapely ještě naživo neslyšeli.

Vystupovat budete spolu s kapelami Diarrhoea, Tisíc let od ráje a Ecetera. Znáte některou z nich blíž? Možná Diarrhoeu, která je taky z Opavy?

Tisíc let od ráje snad představovat nemusíme, jejich pódiová show s krásnou vokalistkou bude zážitkem, který by byla škoda v Opavě nevidět. Dioška hobluje velmi výživně, vzájemně se známe, jsou to super chlapi. Přijďte se nechat naporcovat. Kdo má rád dívčí growling a zajímavé melodie, užije si i Eceteru.

Podle fotek z předchozích koncertů čeká na návštěvníky vašeho zítřejšího koncertu asi pořádná divočina.

Jsme doma v Opavě, dáme do toho sami sebe a i víc. Ačkoliv hrajeme především pro vlastní uspokojení, vystoupení před publikem je pro nás všechny příležitostí, jak se podělit o kus nás všech. Spousta lidí z Opavy nás zná osobně, tak doufáme, že přijdou. I když black metal zrovna ještě neznají. Přijďte.

Blíží se léto a s ním hudební festivaly. Je nějaký, který si jako kapela nenecháte ujít? A bude Coronach na některém vystupovat?

Léto máme rádi, rádi zajdeme kouknout i na jiné kapely a i letos si nenecháme ujít Brutal Assault. A sami na několika letních festivalech hrajeme, např. Hell Fast Attack nebo Memoritall fest od 666Vlada na Opavsku.

Vaším cílem pro rok 2011 bylo více koncertovat a vytvořit kvalitní nahrávku pro debutové CD, podařilo se?

Vše je stále v pohybu, a to je dobře. Rok 2011 byl velkým kolotočem, který nakonec dopadl pro Coronach nejlépe, jak to šlo. Koncerty v nové sestavě od jara 2011 proběhly výborně a další nás čekají. Přes prázdniny budeme nahrávat CD. Můžu říct, že se nám letos daří. Navíc 2.6. hrajeme v Brně v Melodce na křestu románu „Národní Satanista" od norského spisovatele Erlenda Erichsena.

Autor bude přítomen, stejně jako Gaahl, kterého nemusím asi žádnému black metalovému fanouškovi představovat. Gaahl osobně s námi na pódiu odeřve skladbu Incipit Satan od samotných Gorgoroth.

Jaké jsou plány do budoucna?

Dělat hudbu, která nás bude bavit, a v které budeme stejně jako teď nalézat uspokojení.

Co členové kapely Coronach dělají, když zrovna nezkoušejí nebo nekoncertují?

Pracují, věnují se manželkám a láskám, vzdělávají se, jezdí čerpat energii do přírody, sportují a provozují kryglistiku. A vymýšlejí novou hudbu.

Michaela Sobotová