Hlavní organizátor Dalších břehů Petr Rotrekl letos vsadil na název Indiáni ve městě, indiáni ve mně jste. Filmy, divadelní představení a různé další akce proběhnou hned na několika místech slezské metropole. Klub Art, kino Mír, kostel svatého Václava a mohli bychom pokračovat.

Část festivalu se uskuteční také na břehu Stříbrného jezera, kde bude vybudována i indiánská vesnice. „Vyroste zde šest klasických stanů týpí, kolem nichž se bude pohybovat asi třicítka indiánů. Jejich úkolem je, aby lidem ukázali, jak indiáni skutečně žili,“ prozradil Petr Rotrekl.

Také letos přijedou do Opavy známé osobnosti především z řad herců. Jmenujme například Jiřího Lábuse anebo Jaroslava Duška. Nutné je zmínit i účast slavného českého cestovatele Miloslava Stingla. Další břehy potrvají téměř měsíc. Poslední akce je naplánována na středu 2. května.

Pokud se máme detailněji zaměřit na program, musíme doporučit hned několik jeho stěžejních bodů. Už během prvního dne Dalších břehů se bude od 18.30 konat beseda s indiánským umělcem Edemem E. Bryantem o výtvarném indiánském umění. Bryant promluví s návštěvníky i během dvou následujících dní.

Velkým lákadlem je zcela bezpochyby legendární film Malý velký muž s hlavní hvězdou Dustinem Hoffmanem. Snímek pojednává o bouřlivých dějinách Divokého západu a v kině Mír se bude promítat v pondělí 16. dubna od 18 hodin. Stoprocentně zaujme také přednáška a beseda Jana F. Ullricha s názvem Současní Lakotové (Siouxové) a jejich boj za záchranu původního jazyka (úterý 17. dubna, 17 hodin, Obecní dům).

Tentýž den se v Klubu Art od 20 hodin můžete zúčastnit pořadu s úvodním slovem Otokara Homoly Indiáni ve filmu v kontextu doby.

Kromě indiánských víkendů na Stříbrném jezeře určitě bude stát za to i Pocta Karlu Mayovi, jež je v Knihovně Petra Bezruče naplánována na středu 25. dubna. Začíná se v 9 hodin. Nyní už přijdou na řadu největší hosté festivalu. V inscenaci Čekání na Kojota se představí Jiří Lábus (sobota 28. dubna, 19 hodin, Loutkové divadlo).

Jaroslav Dušek pak předstoupí před publikum v úterý 1. května v rámci hry Pátá dohoda. V kině Mír je začátek stanoven na 19. hodinu. Miloslavu Stinglovi bude patřit pondělí 30. dubna. Od 17.30 je v plánu autogramiáda a prezentace jeho nových knih. O půl hodiny později odstartuje velice zajímavý pořad Indiáni a dobrodružství v celém světě.

Petr Rotrekl: Příprava mi připomíná adrenalinové rybaření

Dramaturg festival Petr Rotrekl uvedl na tiskové konferenci program Snílků: společnosti s ručením omezeným.

Tradiční multižánrový festival Další břehy, jehož hlavním mediálním partnerem je Deník, zanedlouho zahájí v pořadí již šestnáctý ročník. Naše redakce si povídala s jedním z jeho zakladatelů, Petrem Rotreklem. Na následujících řádcích jsme se věnovali zejména filmu.

Indiáni ve městě, indiáni ve mně jste

I letos budou Další břehy zastřešeny jedním určujícím tématem. Z různých návrhů bylo nakonec vybráno: Indiáni ve městě, indiáni ve mně jste.

„Indiánská kultura, spiritualita, hluboká úcta k přírodě, trpělivost a vztah k pomalému plynutí času a mnoho dalších pozoruhodných věcí je jistě velmi zajímavý materiál pro studium, osobní inspiraci a především programovou nabídku našeho festivalu,“ zdůvodňoval svou volbu Petr Rotrekl a jedním dechem doplnil: „Motto festivalu jsme si ostatně vypůjčili z refrénu stejnojmenné písně skupiny Traband, který ve zkratce dokonale vystihuje náš letošní festivalový záměr.“

Malý velký muž od Arthura Penna

Filmů, které diváky zcela nepochybně osloví, se bude promítat hned několik. V pondělí 16. dubna od 18 hodin opavské kino Mír představí Malého velkého muže od režiséra Arthura Penna, kde si hlavní roli střihl Dustin Hoffman. Petr Rotrekl si nesmírně váží skutečnosti, že opavskému publiku bude naservírováno něco málo ze světové klasiky.

„Kromě Malého velkého muže nesmíme zapomenout zmínit ani Kouřové signály, což je první indiánský film vytvořený samotnými indiány,“ poznamenala dále důležitá postava Opavského filmového klubu. Řeč se točila také okolo snímku Aguirre, hněv boží. Jeho promítání připadá na čtvrtek 19. dubna. Začíná se rovněž v 18 hodin. „Aguirre vypráví o lidské chamtivosti a trpkých koncích hledačů El Doráda. Mnoho zajímavostí a nových informací ze současného života indiánů přinesou i dokumentární cykly v kině Mír a Klubu Art,“ uvedl Petr Rotrekl.

Náročný festival

Odkloňme se nyní od světa filmu a přejděme k velké tradici, které si Další břehy stihly ve slezské metropoli za šestnáct let existence vydobýt. Renomé je nepopiratelné. Když dneska někdo v Opavě řekne Další břehy, druhému se okamžitě vybaví multižánrový festival.

„Snažíme se o to, aby to byl festival nápaditý, neotřelý, se spoustou nových impulsů, s bohatou invencí, ale také festival hravý, laskavý a k mnoha kreativním činnostem inspirující. Je skvělé, když hlubší ponory často také střídá humor a recese,“ prozradil hlavní organizátor Dalších břehů. Tato akce je na přípravu bezesporu náročná. Pořadatelé obětují celé dny shromažďováním nejrůznějších materiálů.

Výsledek ovšem vždycky stojí za to a mnohdy doslova mravenčí práce se naplno zhodnotí. „Materiály k daným tématům sbírám i několik let, ale vlastní aktuální příprava daného ročníku trvá zpravidla jeden rok. Je to jako adrenalinové rybaření, snaha ulovit co nejzajímavější a nejhodnotnější hosty a pořady,“ upřesnil svůj tajný recept na přípravu festivalu Petr Rotrekl.

Šestnáctý ročník

U příležitosti šestnáctých narozenin Dalších břehů se nabízí také srovnání. Jak vypadal první ročník oproti tomu šestnáctému? „Jedná se o obrovský rozdíl především v rozsahu. První ročník trval asi pět dnů, dnešní podoba festivalu je poněkud košatější. Máme k dispozici nejen více peněz, ale hlavně více zkušeností, kontaktů a ještě jsme zcela nevyhořeli,“ posuzoval.

Program festivalu bude probíhat na několika místech v Opavě. Kromě již zmíněného Klubu Art a kina Mír je nutno uvést také Knihovnu Petra Bezruče, kostel svatého Václava, Minoritský klášter a Obecní dům. Organizátoři Dalších břehů doufají, že si cestu na jednotlivé akce najde co možná nejvíce návštěvníků.

„Někdy se slabší návštěvě prostě nevyhnete. Může to být způsobeno mnoha faktory od konkurenčních kulturních akcí až po počasí, celkové naladění publika nebo termínová vhodnost daného programu. Je to alchymie, kterou se pořád učíme,“ uzavřel.

2 x Petr Dušek