Vernisáž stejnojmenné výstavy se koná v pátek 12. ledna v Galerii Kupé. Výstavu zahájí vedoucí ITF Vladimír Birgus a jeho zástupce Jiří Siostrzonek. Barevné snímky různých rozměrů si zde můžete prohlédnout až do 28. února. A pro ty, kdo dosud neví: Kupé se nachází ve zdařile zrekonstruované bývalé vodárenské věži u východního železničního nádraží v Opavě.

Pětatřicetiletý absolvent ITF David Macháč žije v Mikolajicích na Vítkovsku a na otázku novinářů, na co dává při své tvorbě největší důraz, odpověděl nedávno takto: „Chci co nejcitlivěji a hlavně nejautentičtěji zachytit daný objekt s jeho majitelem. Nejdůležitější však pro mne zůstává zachytit portrétovanou osobu co možná nejpřirozeněji.“

Cyklus Zahrádkáři je podle jeho slov otevřený projekt, kterému se věnuje od roku 2006 do současnosti. „Jedná se částečně o portrétní fotografie zachycující trávení volného času mnoha lidí především pak v České republice, ve které – doufám si tvrdit – patří zahrádkaření vedle mnoha dalších koníčků k velice oblíbeným a rozšířeným. Téměř na každém předměstí tyto kolonie naleznete.

Zahrádky vznikají na přesně vymezeném prostoru a také samotná stavba má předepsané rozměry. Nicméně každý si přetvoří tento prostor dle svých představ a to je právě to, co mne zajímá. Proto je pro mne velice důležité zachytit jak samotnou stavbu, tak i jejího vlastníka, neboť poté můžete na fotografii nalézt nejrůznější spojení mezi prostorem zahrádky a jejím uživatelem, tedy zahrádkářem.

Každá zahrádka je jiná. Stejně tak je jiná i osoba, která ji obhospodařuje. Přitom můžeme sledovat jisté spojitosti, především pak fakt, že lidé zde tráví svůj volný čas a nalézají zde svůj klid a harmonii,“ podotkl Macháč.