Děj se točí kolem chudého Nemorina, který miluje bohatou Adinu, ale bojí se jí to vyznat. Na scéně se objevuje seržant Belcore, který dvoření krásné dívce naopak perfektně zvládá. Nemorino si od mastičkáře koupí nápoj lásky, kterým je obyčejné víno, vypije jej a dostane kuráž.

Trucující Adina oznamuje svůj sňatek s Belcorem a Nemorino se nechá naverbovat k vojákům, aby si za žold mohl koupit další nápoj lásky. Když se rozkřikne, že zdědil velký majetek, začnou ho svobodné dívky obletovat a žárlící Adina mu sama vyzná lásku.

Režisérka Dana Dinková toto komické dílko nastudovala s Jurajem Nociarem a Dušanem Růžičkou (Nemorino), s Terezou Kaveckou a hostující Marianou Hochelovou (Adina), pro postavu Balcora zvolila Zdeňka Kapla a Alexandra Vovka, do role Gianetty obsadila Ilonu Kaplovou a Šárku Maršálovou a Dulcamarem budou Dalibor Hrda s Jiřím Přibylem.

Inscenace je nastudována v italském originále s českými titulky. Scéna je dílem Jara Válka, kostýmy navrhla Adriana Adamíková a divadelní orchestr povede italský dirigent Francesco Bottigliero.

Italský operní skladatel Domenico Gaetano Maria Donizetti pocházel z chudých poměrů a díky stipendiu mohl studovat hudbu na charitativně zaměřené škole Lezioni Caritatevoli. Opery začal skládat už v mládí a k nejznámějším patří Lucie z Lammermooru, Nápoj lásky nebo Don Pasquale.

Měl tři syny, ale všichni zemřeli, choleře podlehla i manželka Virginia. Donizettiho postihla vážná pohlavní choroba, která mu poškodila mozek tak, že skončil v ústavu. V totálním duševním rozkladu zemřel roku 1848 v rodném Bergamu jako jedenapadesátiletá troska muže, který býval proslulým skladatelem.