Kvalitní libreto s docela chytrou zápletkou a chytlavými písněmi U Maxima jsem znám, Viljo ó Viljo a celou řadou dalších jsou důvody, pro které zůstává Veselá vdova jednou z nejhranějších světových klasických operet. Premiéru měla v prosinci 1905 v Divadle na Vídeňce a po několika reprízách vyvolala doslova diváckou senzaci. Až takovou, jakou Vídeň hodně dlouho nepamatovala.

Inscenaci Veselé vdovy na jevišti Slezského divadla režijně připravila Karla Štaubertová. Do titulní postavy Hany Glawari obsadila Katarínu Jordu Kramolišovou a hostující Kristýnu Szeredy, hrabětem Danilem budou Zdeněk Kapl a hostující Michal Vojta, barona Zetu ztvární Dalibor Hrda a Peter Soós.

Valencií budou Tereza Kavecká a hostující Eva Štruplová, Camillovi de Rosillon dají podobu Juraj Nociar a hostující Jakub Rousek, Něguš vytvoří Ilona Kaplová, vikomta Cascada Rudolf Medňanský a markýze St. Brioche Alexander Vovk a Jiří Siuda.

Scénu navrhl Daniel Dvořák a kostýmy Markéta Sládečková, choreografii má Martin Tomsa a divadelní orchestr povede Petr Chromčák. Spoluúčinkuje sbor a balet Slezského divadla. Premiéra se uskuteční v neděli 26. dubna od 19 hodin.

Rakouský skladatel Franz Lehár je představitelem stříbrného věku vídeňské operety a vlivem své matky se považoval za Maďara.

Na pražské konzervatoři byl žákem Antonína Dvořáka a po studiu se nejdříve vydal ve stopách svého otce – kapelníka. Působil rovněž jako dirigent Vídeňského divadla a učarovala mu lehkonohá můza. Vytvořil osmadvacet operet a některé zůstávají na divadelních repertoárech.

K nejznámějším patří Veselá vdova nebo Země úsměvů a v mnohých Lehárových operetách zpíval proslulý tenorista Richard Tauber. Pro zajímavost – Lehár je čestným občanem maďarského města Sopron a v holandském městě Leidsche Rijn má svou ulici. Jeho operety se líbily Hitlerovi, který mu udělil Goethovu medaili i přesto, že měl za manželku židovku.

Franz Lehár zemřel ve věku osmasedmdesáti let v Bad Ischu a je tam i pohřbený.