Jeho obrazy vychází především z informelu uměleckého směru 2. poloviny 20. stol. A co říká o výstavě sám autor?

Co vás inspirovalo k vytvoření výstavy?

Já přesně před dvaadvaceti lety měl svou úplně první výstavu obrazů a bylo to právě tady v Opavě. Takže teď jsem se pokusil těch dvaadvacet let shrnout a vrátit se na místo, kde jsem začal.

Co jste obrazy chtěl sdělit a jaký pocit by měly v lidech vyvolávat?

Na obrazech nejčastěji zachycuji města, lidi v něm žijící, vztahy mezi nimi a přírodu. Maluji obyčejné věci, ale vždy se je snažím uchopit po svém a vyjádřit tím hlubší myšlenku.

Proč by lidé měli přijít na vaši výstavu?

Aby v dnešní uspěchané a hektické době se na chvíli zastavili a pokusili se přemýšlet nad obyčejnými věcmi a odreagovali se. Také aby načerpali vnitřní, pozitivní energii a uvědomili si důležitost sebe samých.

Máte nějaký nejoblíbenější obraz a proč?

Nějaké zvlášť oblíbené nemám, ale…no asi ty dva, které jsou na plakátu k výstavě. Jsou sice oba dva tmavé a vypadají možná trochu pochmurně, ale já myslím, že jsou velmi pozitivní a plné energie.

Jak vypadá váš běžný den? Malujete denně?

Každý den nemaluji, některé dny kreslím skici, jiné napínám plátna, někdy jen hledám inspiraci. Někdy ji najdu jen při pohledu z okna vlaku nebo při čekání na autobus. Denně tedy štětec do ruky neberu, ale každý den se snažím někam svou práci posunout.

A proč tak rád vystavujete v Opavě, když jste z Ostravy a nyní žijete v Praze?

Mám velmi dobrý vztah s vedoucí galerie v Opavě paní Bayerovou, velmi si jí za její práci vážím. Takže je to vlastně ona, kdo mě táhne do Opavy.

Jaké jsou vaše plány do budoucna a kdy se můžeme těšit na další výstavu?

V létě se chystáme vydávat s paní Bayerovou jakousi „tlustoknihu", tedy knihu, kde budou uspořádaná všechna má díla. Moc se na tuto spolupráci těším a doufám, že výsledek bude stát za to.

Barbora Němcová