A nač se můžeme těšit? Jedná se o svérázné zpracování osudů Dona Quijota a jeho věrného služebníka Sancho Panzy, kterému nechybí humor, nadsázka, fantazie ani mystifikace pod režijním vedením Boleslava Polívky. Už díky jeho jménu samozřejmě nemůžeme čekat klasické ztvárnění známého španělského díla.

Po formální stránce zvolil Polívka cestu didaktické klaunikyády a spojil román Miguela Cervantese Saavedry s myšlenkami Jana Ámose Komenského.

„S vědomím toho, že společnost je poznamenaná dekadencí a nedostatkem ideálů a opravdových vzorů, předstupují před diváky 2,38 metrů vysoký profesor španělského jazyka a literatury a sto dvaceti kilogramová Ancha pracující jako vychovatelka na kominickém internátě ve Šlapanicích, v kostýmech Dona Quijota a Sancho Panzy. Se skupinou španělštinářů se ujímají nelehkého úkolu: co nejlépe ztvárnit příběh důmyslného rytíře Dona Quijota," popsal hru literární vědec Jan Skutil.

Toto představení patří k nejoriginálnějším zpracováním donquijotské tematiky, o čemž svědčí nadšené ohlasy ve španělském tisku. Divadlo Klauniky Brno bylo založeno žáky Boleslava Polívky, Ing. Zdeňkem Mazáčem a PhDr. Zdeňkem Korčianem v roce 1986. Autorské divadlo se vyznačuje originálním inscenačním jazykem a vysokou improvizační schopností. Divadlo Klauniky je zájezdová scéna, která působí u nás i v zahraničí.

Inscenaci Don Quijote de la Ancha se hraje od roku 1988. Ta má za sebou více než 4000 repríz a na repertoáru je nepřetržitě 22 let. Do Opavy zavítá Divadlo Klauniky i s předním světovým chůdohercem Lennoirem Montainem, který se na scéně objeví v hlavní roli.

Don Quijote de la Ancha se odehraje v Loutkovém divadle ve čtvrtek 15. listopadu v 19 hodin. Ve Sluně je možno zakoupit vstupenky v předprodeji za 200 korun.

-svr-