Loni do Autokempu v Budišově nad Budišovkou, kde se festival každoročně koná, přijelo zhruba 1600 lidí. Na letošní ročník budou lákat hvězdy, jako je například kapela Desmod nebo Mig 21.

„Jako vždy je hudební program pestrý, každý si najde své od nejmenších po nejstarší. Návštěvníci se mohou opět těšit na atraktivní soutěž 
v rychlořezbě motorovou pilou. Pro letošek máme potvrzeno sedm řezbářů včetně dvou slovenských," uvedl místostarosta Budišova nad Budišovkou Patrik Schramm s tím, že soutěž bude probíhat od sobotního rána do večera.

O nejlepší soše budou hlasovat návštěvníci festivalu vhozením finančního obnosu do jednotlivých schránek. Výtěžek z řezbářské soutěže poslouží dobré věci. „Letos bude finanční dar na nákup zdravotních pomůcek věnován Martinu Hegrovi ze Starých Oldřůvek, který je postižen dětskou mozkovou obrnou," dodal Patrik Schramm.

BUDIŠOVSKÉ LETNICEDatum konání: 19. a 20. června
Největší hvězdy: Mig 21, Desmod
Místo: areál Autokempu Budišov nad Budišovkou

První ročník Vítkovského komínu

Doposud něco takového ve Vítkově nemělo obdoby. Letos se však uskuteční úplně první ročník Vítkovského komínu, což by mě být rodinný multižánrový festival. Vystoupí na něm například známé hudební chlapecké uskupení Lake Malawi.

Festival bude současně probíhat na dvou místech. Tím prvním bude areál společnosti Conrop ve Wolkerově ulici, druhým Městská knihovna Vítkov. Návštěvníci se mohou těšit na divadelní představení, výstavu fotografií, autorská čtení, vernisáž obrazů, klaunskou show a bohatou hudební scénu.

Mimo Lake Malawi vystoupí ještě například 5 Band, Silvie Forsyth, Second End, Z pramene Radbuzy nebo Speciál Band.

Akce má mít také dobročinný charakter. Za předpokladu prodeje dostatečného počtu vstupenek půjde výtěžek na konto obecně prospěšné společnosti Centra Paraple, která se zabývá pomocí lidem, kteří ochrnuli po poškození míchy následkem úrazu nebo onemocnění.

„Jedná se o první ročník. Doufáme, že vybereme co nejvíce peněz na charitu a přijde velké množství lidí," uvedl jeden 
z hlavních organizátorů akce Vítězslav Tomeš.

VÍTKOVSKÝ KOMÍNDatum konání: 4. července
Největší hvězdy: Lake Malawi, 5 band
Místo: Areál společnosti Conrop ve Vítkově, Městská knihovna Vítkov

Festival na Štěrkovně slaví jedenáctý ročník

Jedenáctý ročník již legendárního hudebního festivalu na břehu hlučínského jezera Štěrkovna Open Music se bude letos konat ve dnech 31. července a 1. srpna. Štěrkovna nabídne celou plejádu hudebníků a mezi největší hvězdy bude jednoznačně patřit kapela Divokej Bill.

Partička z Úvalu u Prahy letos v Moravskoslezském kraji odehraje jen jeden festivalový koncert, a to právě v Hlučíně. „Jsme rádi, že si Divokej Bill pro koncert v našem regionu vybral právě Štěrkovnu Open Music," říká za pořadatele festivalu David Moravec.

Kapela Divokej Bill patří mezi stálice české hudební scény a vždy na festivalech slaví u diváků úspěch. „Všechny festivalové koncerty odehrajeme v hlavních večerních časech. Chceme předvést energický svižný set podpořený pěknými světly," slibuje Adam Karlík, který je houslista skupiny Divoký Bill.

Na dvoudenním hudebním maratónu se také představí skupiny Vypsaná fiXa, Jelen, Zrní, Gipsy.cz, Pipes and Pints nebo slovenští BijouTerrier. Diváky také potěší zpěváci Adam Mišík, Jana Kirschner nebo Simona Marthausová. Festival nabídne zábavu i nejmenším na dětské scéně ČEZ Cirkulum Art.

Vstupenky na letošní festival na Štěrkovně můžete již teď zakoupit v předprodeji Sluny 
v Opavě, v Informačním centru Hlučín nebo v Hospodě 56 v Hlučíně. Soutěž o lístky na tento festival pro vás připravujeme. 
Podrobnější informace o festivalu naleznete na stránkách www.sterkovnamusic.com.

ŠTĚRKOVNA OPEN MUSICDatum konání: 31. července a 1. srpna
Největší hvězdy: Divokej Bill, Jana Kirschner, Vypsaná FiXa
Místo: Štěrkovna v Hlučíně

Festival Hrady v srpnu opět rozproudí Hradec nad Moravicí

Na Opavsku se jedná pravděpodobně o největší festival, na který se sjíždí lidé ze širokého okolí. Hudebně-kulturní festival Hrady CZ se letos koná už pojedenácté a jak je dobrým zvykem, zavítá i do Hradce nad Moravicí.

„Festival Hrady CZ se od ostatních hudebních festivalů liší především v koncepci, koná se totiž v malebných zákoutích sousedících s českými a moravskými hrady. Návštěvníkům každoročně nabízí možnost vidět zdarma 
v rámci festivalového vstupného prohlídkové trasy na jednotlivých památkách a od loňského roku se snaží návštěvníkům přiblížit i další památky v okolí," představuje festival Klára Mixová z PR oddělení s tím, že festival v Hradci nad Moravicí se letos koná v pátek 21.srpna a v sobotu 22. srpna.

Mezi největší hvězdy letošního ročníku budou patřit například Tomáš Klus, Chinaski, Wanastowi Vjecy, Mandrage nebo Xindl X. Kromě hudby z české a slovenské scény si pořadatelé připravili už i tradiční vyhlášení nejlepších karnevalových masek.

„Pro návštěvníky bude připraveno kromě tradičních stanových městeček ubytování 
v hlídaných VIP hradních kempech s vlastním sociálním zařízením a občerstvením, areál festivalu nabídne jako novinku také prodejnu potravin," doplňuje Klára Mixová.

MORAVSKÉ HRADYDatum konání: 21. a 22. srpna
Největší hvězdy: Tomáš Klus, Chinaski, Wanastowi Vjecy
Místo: Hradec nad Moravicí (vedle hotelu Belaria)