Rozhodně není třeba bát se exotiky nebo politiky. Tajemná arabská kultura, náboženský fanatismus ani nesnášenlivost vůči západní civilizaci zde rozhodně nehrají prim.

„Moje filmy nejsou encyklopedií Íránu, netočím je proto, abych lidem v cizině vysvětloval, co se v Íránu děje. Pokud se o Íránu chcete něco dozvědět, navštivte jej, čtěte noviny a sledujte zprávy. Sledováním mých filmů si můžete maximálně udělat obrázek o současné společnosti, nicméně sociální kritika není mým hlavním záměrem," říká k filmu jeho režisér Asghar Farhadi.

Diváky čeká velmi civilně ztvárněný příběh manželů, kteří se rozcházejí. A jak to tak bývá, důvody a motivy jednoho jsou nepochopitelné pro druhého. Film Rozchod Nadera a Simin ukazuje Írán jako poměrně svobodnou zemi, kde normálně funguje právo a lidské vztahy. Právě proto západní publikum zaskočí, když se objeví něco, s čím nepočítalo a nač není zvyklé.

Ale dokázalo to ocenit: snímek získal Zlatého medvěda na Berlinale, v zámoří pak Zlatý glóbus a Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Rozchod Nadera a Simin na CSFD

Jaroslava Malá