VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Leden se v Domě umění ponese ve znamení výstav

Opava /POZVÁNKA, VIDEO/ - Pokud jste milovníky výstav, pak si přijdete v lednu na své v Domě umění. Už tento čtvrtek od páté hodiny odpolední proběhne totiž vernisáž hned ke čtyřem výstavám. Ty potrvají až do čtyřiadvacátého února.

6.1.2013
SDÍLEJ:

Výřez obrazu z výstavy Prázdný papír Moniky Žákové.Foto: archiv Domu umění

Jeden z vystavovaných bude Richard Nikl se svou Monastery Show neboli Setkání v růžové zahradě, pod skleněnou střechou, mezi bílými sloupy, u okraje čtvercové studny. Jedná se o sérii různě velkých objektů jako jsou hliněné malby, ohnuté blogy nebo offline sochy. Ty najdete v atriu a ambitu Domu umění.

Určitě by vaší pozornosti neměla ujít ani nadějná mladá malířka Monika Žáková, která loni diplomovala v ateliéru Jiřího Sopka pražské AVU souborem prací nazvaných Linea Alba Bílá čára.

Její výstava vytvořená speciálně pro Dům umění nese název Prázdný papír a k vidění bude ve sloupové síni v prvním patře.

HOMOurban

Imrich VeberNový soubor fotografií s názvem HOMOurban představí veřejnosti ve čtvrtek opavský fotograf Imrich Veber. Člověk v městském prostředí, jeho pocity i pocity samotného autora se staly ústředním motivem necelé padesátky černobílých fotografií, které budou rozděleny mezi dva nejvýznamnějsí opavské výstavní prostory.

Vernisáž v Domě umění proběhne ve čtvrtek 10. ledna v 17 hodin, druhá část pak bude představena v pátek 11. ledna v 19 hodin v Galerii Gottfrei. V rámci páteční vernisáže vystoupí od 20.30 v Music klubu 13 frýdecká kapela Downbelow.

„Podobné situace a podobné životní osudy lze najít napříč celým evropským kontinentem. Situaci, kterou jsem prožil v Budapešti, dřív nebo později prožiju znovu třeba v Ženevě. Svým souborem HOMOurban chci vyjádřit svůj pocit z Evropy, která se stále více sjednocuje,"vysvětluje důvody vzniku svých fotografií Veber.

Jeho cílem není kritizovat ani vyzdvihovat. Jde mu o interpretaci samotných dojmů ze života v evropských městech. Navzdory součastným trendům fotografuje černobíle.

.

Fotografie ve škále šedých tónů jsou pro něj abstraktnější a dovolují mu soustředit se na podstatu věci. Dalo by se říci, že striktním vyloučením barvy stírá vizuální rozdíly mezi jednotlivými kulturami a znemožňuje divákovi jednoznačně identifikovat místo vzniku snímku. Ve svých fotografiích řeší i tradiční věci jako konzum a osamělost, ale nic z toho se nestává dominantním motivem.

„Záběry Imricha Vebera jsou provokující. Pocitově v nich kolážuje společnou identitu. Vede náš pohled napříč regiony, aby se soustředil na to společné. Vytvořil jakýsi obraz evropské komunity, dialog fotografií, zkušenosti svého domovského opavského života s ostatními městy," komentuje soubor Tomáš Pospěch, přední český teoretik fotografie, který se na vzniku souboru kurátorsky podílel.

Při příležitosti výstavy HOMOurban vychází i kniha fotografií se stejnojmenným názvem a bude představena návštěvníkům obou vernisážích. A tak se cesta, která v roce 2007 započala v Opavě, pomyslně zase zpátky do Opavy vrací. Dárkem pro návštěvníky páteční vernisáže v Galerii Gottfrei bude koncert kapely Downbelow. Jejich album Roadside Traveler dojmy z Veberova „bloudění" po Evropě jistě umocní.

Kdo je spíše příznivcem klasiky, pak si přijde na své v oratoři, kde si bude moct prohlédnout výstavu s názvem Barokní umění. Tu do Opavy zapůjčila Galerie výtvarného umění v Ostravě.

„Díky svědomité práci kunsthistoriků se převážně ve druhé polovině 20. století do galerijních sbírek GVUO dostala díla umělců světových jmen, jako je např. Domenico Fetti, Giovanni Battista Caracciolo, Francesco Guardi, Heinrich Johan Roos, Nicolas Regnier a David Teniers mladší," představila výstavu Jana Svobodová.

Klára Jarošová, Jakub Kožiál

Autor: Redakce

6.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 15 000 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě Pracovník/ce ve výrobě LED panelů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zabezpečená rozrůstající se firma hledá do svého kolektivu člověka na pozici dělníka ve výrobě LED panelů. Základní náplň práce: pájení a osazování DPS, výroba kabeláží, kompletace výrobků. Požadavky:manuální zručnost, spolehlivost. Výhoda vzdělání technického směru, není však podmínkou. Veškeré věci se dají naučit a zaškolit. Práce vhodná i pro ženy. Možnost pracovního postupu i nástupu ihned.. Pracoviště: Atlas servis cz, s.r.o., Opavská, č.p. 492, 747 64 Velká Polom. Informace: Miroslav Šmajstrla, +420 604 852 237.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 810 Kč

Ostatní specialisté v oblasti sociální práce REFERENT/-KA ODBORU SOCIÁLNÍCH VĚCÍ. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Mgr. Hana Klapetková, tel. 556 312 222., Písemnou přihlášku s přesně uvedeným názvem výběrového řízení a požadovanými doklady doručte osobně nebo poštou na podatelnu na adresu: Městský úřad Vítkov, odbor vnitřní správy, náměstí Jana Zajíce 7, 749 01 Vítkov do 3.8.2018 v zalepené obálce s označením "VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ - neotvírat", s uvedením adresy podavatele. Přihlášky doručené po tomto datu nebudou do výběrového řízení zařazeny., Charakteristika práce: sociální pracovník a veřejný opatrovník. Poskytování pomoci a poradenství rodinám v hmotné nouzi a osobám bez přístřeší, provádění šetření v rodinách, řešení zadluženosti a prevence ztráty bydlení, spolupráce s orgány a institucemi, výkon veřejného opatrovnictví., Jiné požadavky: samostatnost, spolehlivost a vysoké pracovní nasazení, komunikativnost, zodpovědnost, výhodou - praxe v sociální oblasti, zvláštní odborná způsobilost podle vyhl. MV č. 512/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů, orientační znalost zákonů č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, č. 89/2012 Sb., občanský zákoník., Povinné náležitosti písemné přihlášky uchazeče do výběrového řízení: jméno, příjmení a titul uchazeče, datum a místo narození uchazeče, státní příslušnost uchazeče, místo trvalého pobytu, číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana, datum a podpis uchazeče., K přihlášce uchazeč připojí: životopis, ve kterém se uvedou údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a o dovednostech týkajících se správních činností, výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, včetně dokladu o vykonání státní závěrečné zkoušky, telefonní kontakt a e-mail., Místo výkonu práce: Město Vítkov - Městský úřad Vítkov., Bližší informace a specifikaci k nabízenému volnému pracovnímu místu naleznete na https://www.vitkov.info/mestsky-urad/volna-pracovni-mista/vyberove-rizeni-na-obsazeni-funkce-referent-odboru-socialnich-veci-na-dobu-neurcitou-818cs.html. Pracoviště: Město vítkov, náměstí Jana Zajíce, č.p. 7, 749 01 Vítkov 1. Informace: Hana Klapetková, +420 556 312 222.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 7 830 Kč

Asistenti učitelů ASISTENT /-KA PEDAGOGA. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7830 kč, mzda max. 11450 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Mgr. Natálie Jaššová, tel. 604 691 731 (Po-Pá v době od 8 - 12 hod.), e-mail: natalie.jassova@skolabudisov.cz, SŠ vzdělání pedagogického směru nebo SŠ vzdělání s maturitou doplněné o kurz asistenta pedagoga, jednosměnný provoz, zkrácený úvazek 20 hodin týdně. , Výhodou je praxe v práci s dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami. Jedná se o pedagogického zaměstnance.. Pracoviště: Základní škola budišov nad budišovkou, okres opava, příspěvková organizace, Halaškovo náměstí, č.p. 178, 747 87 Budišov nad Budišovkou. Informace: Natálie Jaššová, +420 604 691 731.

Administrativa - Řídící pracovníci v oblasti hospodaření s majetkem 30 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti hospodaření s majetkem státu a organizací hlavní inženýr -ka. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Janků Kateřina Ing., tel.: 733 678 252. Prvotní kontakt pouze na e-mail: katerina.janku@msa.cz., VŠ vzdělání v technickém nebo příbuzném oboru, předchozí praxe na podobné pozici min. 2 roky, anglický jazyk výhodou.. , Pracoviště Dolní Benešov, nástup dle dohody., Hlavní činnosti:, - hlavní inženýr pro oblasti správy a údržby budov, správy a údržby strojů a zařízení, energetiky , - odpovědnost za technická řešení v rámci svěřených oblastí a s nimi souvisejících investic, - vedení projektů ve výše uvedených oblastech , - příprava, kontrola a optimalizace rozpočtu ve svěřených oblastech, - řízení a motivace týmu zaměstnanců, - spolupráce s projektanty a dodavateli, koordinace prací. Pracoviště: Msa, a.s., Hlučínská, č.p. 641, 747 22 Dolní Benešov. Informace: Kateřina Janků, +420 733 678 252.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pivovar v Nošovicích.

Radegast investuje přes půl miliardy do linky na plechovky v Nošovicích

Fotbalové utkání Fortuna ligy mezi celky AC Sparta Praha a SFC Opava 21. července v Praze. Matěj Pulkrab bojuje proti opavské přesile.
86

Opava dřela, výhru ale slaví Sparta

Opavsko: vrtulník vzlétl hned ke dvěma nehodám

Doba prázdnin bývá každoročně pro leteckou záchrannou službu náročná, neboť vrtulník vzlétá k nehodám vůbec nejčastěji z celého roku.

OBRAZEM: Redaktor Deníku Petr Dušek se oženil

Dlouholetý redaktor Opavského a hlučínského Deníku Petr Dušek si v sobotu 21. července v 11 hodin vzal svou partnerku Markétu Langrovou. 

Nebezpečný přejezd ve Studénce: nahradí ho nový podjezd

Mimoúrovňové křížení, kdy silnice povede pod železniční tratí, má nahradit stávající nechvalně známý železniční přejezd ve Studénce nedaleko místního vlakového nádraží.

Jaroslav Svozil: Sparta? Záruka kvality

Fotbalovou ligu poprvé okusil v mateřské Sigmě Olomouc, střihl si osm zápasů, pak ale musel čtyřiadvacetiletý stoper Jaroslav Svozil z Hané pryč. Trenéři sázeli na jiné koně.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT