Tomáš Klus, Wanastovi vjecy, Olympic, Rytmus nebo Monkey Business jsou pouhá špička toho, co se na letošních Moravských hradech odehraje.

Festival zahájí karnevalový večírek s tombolou. Vyhrává však úplně každá maska. Než bude vyhlášena ta opravdu nejhezčí, vystoupí na pódium kapela Visací zámek. Po nich předvede svou hradní show skupina Portless a na závěr dnešního večera vystoupí Horkýže slíže.

Sobotní část festivalu zahájí Abraxas a hned po nich nastoupí očekávaná hvězda festivalu Tomáš Klus. Mezitím bude na druhém pódiu koncertovat vycházející hvězda, teprve sedmnáctiletý herec a zpěvák Adam Mišík a po něm kapely Sto zvířat a Vypsaná fixa.

Pak už bude festival servírovat návštěvníkům jednu pecku za druhou. Legendární Olympic, který vystoupí na Hradech poprvé, Divokej Bill, Rytmus, jehož loňskou show mnozí označují za vrchol festivalu, Xindl X, Mandrage, Monkey Business, No name a konečně všemi očekávané Wanastovi Vjecy.

Kapela přiveze své speciální Best of, které namíchala právě pro léto 2014. Wanastovky slibují, že dovezou všechny pecky, které mají jejich posluchači nejraději.

„Na Hradech je každý rok skvělá atmosféra a interpreti jsou také dobře zvolení, takže důvod těšit se je obrovský. Nejvíc se těším asi na Wanastowi Vjecy a Mandrage," řekla Veronika Khucová z Opavy. „Já se těším nejvíc zase na Tomáše Kluse," dodala další Opavanka Kristýna Hromadová.

Festival si ovšem užívají nejen návštěvníci, ale i interpreti. „Musím říct, že na festivalu Hrady CZ jsem už zažil silné euforické momenty, mně se dobře rapuje všude tam, kde se lidi baví," řekl slovenský raper Patrik Vrtbovský, kterého však většina lidí zná pod pseudonymem Rytmus.

Kromě bezplatných stanových městeček letos organizátoři připravují VIP hradní kempy v oploceném areálu a spoustu dalších vychytávek, které by měly návštěvníkům jubilejního desátého ročníku ještě více zpříjemnit pobyt na letošních Moravských hradech v Hradci nad Moravicí.

Soutěž o lístky má vítěze

Neuvěřitelný ohlas měla soutěž našeho Deníku o šestici lístků na letošní festival Hrady CZ, který se během pátku a soboty uskuteční pod hradeckým zámkem. Soutěžní otázka zněla: Se kterou skupinou vystoupí na pódiu Robert Kodym? Správnou odpovědí byla samozřejmě legendární hudební skupina Wanastowi Vjecy, která v Hradci nad Moravici nebude chybět.

Do redakční pošty dorazily nikoliv desítky, ale přímo stovky e-mailů od soutěžících z celého Moravskoslezského kraje. V rámci losování jsme vybrali tři šťastlivce, kterými se stali Vladimír Volný, Lada Kozáková a Amálie Hertlová.