Opavská výtvarnice Irena Stanislavová věnuje ve své tvorbě velkou pozornost přenosu tónů hudby na plátno. Této schopnosti je věnovaná i její výstava Ne-spoutané barvy tónů, která bude k vidění od 27. dubna do 11. června v Bílém zámku.

„Ze všeho nejdřív si obrazy vytvářím v optické paměti ve chvíli, kdy je dozrálé mohu zachytit. Na plátnech zdůrazňuji jednotlivost a jednoduchost, barvu redukuji výraznými tahy štětcem na několik tónů. Co nutně potřebuji, je dostatek času, v hlavě mám pořád spoustu podnětů, které chtějí ven," říká opavská výtvarnice.

Její tvorba dávno přesáhla nejenom hranice regionu a republiky, ale úspěšně proniká do světa. Jen namátkou – v roce 2015 získala na mezinárodní výstavě v Soulu ocenění pro zahraničního účastníka a vloni měla samostatné výstavy v Soulu a v Sosanu. Od jihokorejského Výboru světových mistrů získala titul World Master.

V uhersko-brodském Muzeu Jana Amose Komenského představila vloni výstavu své obrazové kolekce Doteky tónů. Kurátorem výstavy Ne-spoutané barvy tónů je Josef Chalupa, ředitel Horácké galerie v Novém Městě na Moravě, kam se celá výstava přemístí 22. června.