Sardinie je středozemním ostrovem, který láká především svými bílými plážemi a smaragdovým mořem. Pro jeho obyvatele ale moře znamenalo především nebezpečí, na lodích nepřijížděli zvědaví a bohatí turisté, nýbrž krutí a kořistichtiví piráti.

Záchranu skýtaly hory, které pokrývají většinu území ostrova. Lidé se zde naučili žít a využívat kamenitou půdu hlavně jako pastviny. Vytvořili svébytnou kulturu včetně osobitého jazyka.

Dnes sardinské hory ale lákají také turisty lehce dobrodružného založení, jako je právě Ivo Petr. Rád totiž chodí po horách, kde takřka nikoho nepotká, kde mu nepomohou mapy, protože prostě neexitují, kde objevuje schůdné cesty metodou pokus omyl s názorem, že „vzrušení z každého namáhavého výstupu či přechodu po hraně skal zakončené zjištěním, že 'tudy cesta nevede, musíme zpět', je dokonalé."

A o svých cestách také rád a s doprovodem fotografií velmi poutavě i zábavně vypráví. Můžeme se tak těšit třeba na sestup do kaňonu Gola di Gorropu v pohoří Supramonte, na výlet do bizarní krajiny rozeklaného hřebene hor Monte Arcuentu či na prohlídku obrovské pouště žlutých písků a vysokých dun Is Arenas.

Jaroslava Malá