„Nepíšu tak, jak bych chtěl. Píšu tak, jak musím," říkal na to Balabán, v jehož tvorbě se poznávala řada čtenářů. Nepovažoval se ani za „ostravského" spisovatele, ale toto město mu nabízelo spoustu objektů a zážitků. „Cílem naší nové výstavy je představit vrstevnatost a různorodost pohledů na osobnost Jana Balabána a intenzivní propojení jeho literárního a reálného života ve třech tematických částech," přibližuje expozici ředitel Slezského zemského muzea Antonín Šimčík.

První ukáže obrovskou zálibu Jana Balabána ve výtvarném umění. Ačkoli on sám se vždycky chtěl stát malířem, nakonec se rozhodl psát. Přesto se neustále obklopoval přáteli výtvarníky, uváděl nespočet vernisáží a napsal spoustu recenzí nejrůznějších výstav. Vstupní prostory Historické výstavní budovy a ochoz prvního podlaží budou využité pro výstavu umělců, kteří byli s Janem Balabánem pracovně nebo osobně spjati.

Půjde o výstavu maleb, kreseb, grafik, fotografií i soch. Výběr umělců a děl bude podřízený jejich vztahem k protagonistovi a návštěvníci se tak seznámí například s tvorbou Dana Balabána, Hany Puchové nebo Pavla Šmída. Druhý a hlavní výstavní prostor prezentuje osobu a dílo Jana Balabána. Obsahuje nejdůležitější informace o autorově životě a seznamuje s jeho tvorbou, úzce spjatou s rodinou, se zážitky a s Ostravou.

„Ve výstavní místnosti nebudou chybět audio vzpomínky přátel a audionahrávky knih namluvených samotným autorem," říká vedoucí Památníku Petra Bezruče a autorka výstavy Martina Klézlová. Vystavené předměty budou doplněné legendou na popiscích, aby návštěvník věděl, proč byl exponát do výstavního souboru zařazený.

Třetí část připomene prostředí legendárního antikvariátu a klubu s galerií Černý pavouk. Šlo o první klub na dnes již legendární Stodolní ulici, kde se v 90. letech minulého století setkávala řada básníků, malířů, fotografů, galeristů, ale i studentů. Návštěvníci poznají atmosféru místa, které ožívalo od bílého rána a spát nechodilo vůbec. U Černého pavouka se bude odehrávat i veškerý doprovodný program výstavy autorská čtení, literární besedy, promítání dokumentů a inscenace divadelní hry.

„Idea tohoto „výstavního" klubového prostoru je jasná. Představit dílo a osobnost Jana Balabána prostřednictvím jeho přátel a kolegů. „Každé úterý od dubna do června bude Černý pavouk od 19 hodin znovu ožívat. Uskuteční se zde celkem třináct doprovodných akcí a díky nim bude samotná výstava dynamická. Představí aktuálnost Balabánovy tvorby," dodává Martina Klézlová.

Vernisáž výstavy se ve výstavní budově muzea uskutečnila v úterý 19. března v 19 hodin a veřejnost si expozici může prohlížet do 31. srpna. Program doprovodných akcí najdou zájemci na webových stránkách www.szm.cz nebo na facebooku SZM.