Jan Spálený přičichl k hudbě poprvé v dětství, kdy začal hrát na housle. Příliš mu to nešlo, od hudby ho to ale neodradilo: „Hrál jsem na housle hlavně proto, že mi je platil tatínek, kterého jsem miloval. Hrál jsem na ně víceméně proto, že jsem musel. Pak, když jsem potkal tradiční jazz a slyšel jinou hudbu, muzice jsem propadl."

Propadl také dechovým nástrojům, na které po celý svůj život nedá dopustit: „Pořídil jsem si trombon a začal na něj hrát. Zjistil jsem, že jsem dechař. Člověk, který se potřebuje vyjadřovat prostřednictvím dechového nástroje. Je to něco podobného, jako když mluvíte nebo zpíváte. Ten tón je tvořen bránicí, strunný nástroj tenhle benefit nemá."

Jan Spálený dále upřesňuje: „Když něco děláte rukama, je to něco jiného, než když to z vás jde jako řeč." Hraní na dechové nástroje vydrželo Spálenému dodnes. Vystřídal jich za svůj život několik, podle potřeb kapely se kterou hrál.

V Klubu Art vystoupí se svou hudební skupinou ASPM, se kterou hraje už 28 let. „Založili jsem ji jako trio s Petrem Kalandrou a Františkem Havlíčkem. Postupně se proměnila v kvintet, kterým je dodneška. Vedle mě tam hrají skutečné osobnosti: trumpetista Michal Gera, jehož význam podle mě zdaleka přesahuje tuto zem, vibrafonista Radek Krampl, tubista Filip Spálený, na bicí hraje Filip Jeníček," vyjmenovává Spálený.

V Opavě se zpěvák rozhodně neobjeví poprvé: „Za posledních 40 let jsem tu hrál asi pětatřicetkrát na různých místech, většinou s ASPM, stejně jako dnes." Podle Jana Spáleného půjde o typicky klubový koncert, kdy repertoárem bude průřez ze všech alb, která za celý život s kapelou natočili. „Na naše koncerty chodí lidi různého věku, od šedovlasých až po gymnazisty, takže zazní pár věcí, které si pamatují ti starší posluchači. Na druhou stranu i věci, jež pro ně budou nové, půjde o takový výběr," přibližuje Spálený.

„Nikdy nepřipravuji žádný koncert jako komponovanou show, protože to není show, ale živá hudba. Vzniká z momentálního pocitu, přímo v prostoru, kde se sejdeme s lidmi a vedeme s nimi hudební a verbální dialog. Není to nacvičené, každý večer je jiný," vysvětluje zpěvák, který prý ani ve svých úplných koncertních začátcích nevěděl, co je to tréma: „Žádná tréma nebyla, byla tam jen dychtivost. Dychtivost člověka, který se chce zmocnit muziky."

Michaela Sobotová