Festival letos nabídne opavským divákům dohromady 17 dokumentárních filmů věnujících se současnému dění ve světě.

Hlavní programová kategorie má nést název Bojíte se snášet? a reagovat na moderní českou společnost. „Netolerance a vymezování se vůči odlišnostem jako by se stávaly normou, kterou sebevědomě šíří politické špičky, jak jsme toho byli naposledy svědky během vyhrocené prezidentské kampaně. Stejně nebezpečné jsou ale také věty typu „já nejsem rasista, ale…", které často slýcháme kolem sebe nebo je říkáme sami.

Letošním festivalem se diváků ptáme bojíte se snášet? A naše odpověď je jasná. Není potřeba se bát, protože respektem a otevřeností nemáme co ztratit. Naopak," vysvětluje, proč bylo vybráno právě toto téma, ředitelka festivalu Hana Kulhánková.

Další kategorie se poté honosí podtituly Moc médií, Cesty ke svobodě a v neposlední řadě Takzvaná civilizace. Na hlavní ceny festivalu navíc budou kandidovat práce zařazene do „hlavní soutěže" a kategorie nazvané Máte právo vědět. Diváci nebudou v programu ochuzeni ani o řadu nových dokumentů z české produkce. A jak bude vypadat program festivalu? Jeho detailní přehled se dozvíte mimo jiné na stránkách www.klubart.cz.

Za zmínku ale stojí například dokument Na sever od slunce, který uzavře pondělní promítací blok, či úterní snímek Chudoba cti netratí o českých matkách samoživitelkách. K oběma filmům povede diskuzi Jiří Siostrzonek. Ve středu byste si pak neměli nechat ujít kupříkladu dílo Polibek od Putina a ve čtvrtek působivý dokument vyprávějící příběh Severokorejských uprchlíků. Pátek následně ozdobí osobní zpověď slavné české sportovkyně Věry Čáslavské pojmenovaná Věra 68.

Letos se jedná již o patnáctý ročník Jednoho světa, přičemž opavský Art Klub uvítá tento festival počtvrté. V tomto roce se na něj mohou diváci včetně Prahy těšit dohromady ve čtyřiceti městech naší republiky. Každoročně festival navštíví kolem stovky tisíc lidí. Posléze se jeho program přesune do Bruselu a dalších více než desíti měst ve světě. To vše v rámci Ozvěn Jednoho světa ve spolupráci s Českými centry.