Máloco sbormistra stěbořického pěveckého sboru Karla Kosteru potěší více než příjezd jeho kamaráda Jiřího Pavlici do slezské metropole. Opavské kino Mír se každoročně stává dějištěm koncertu Hradišťanu a také rok 2013 nebude žádnou výjimkou. Vystoupení uherskohradišťské skupiny je na programu už dnes, v pátek 6. prosince. Začátek je naplánován na 18.30.

„Prvně bych chtěl říci, že nejde o úplně klasickou cimbálovou muziku. Jiří Pavlica se tak trochu odklání od klasického pojetí," poznamenal právě Karel Kostera.

Slavkovský rodák, jenž na konci října oslavil osmasedmdesáté narozeniny, se s frontmanem Hradišťanu velice dobře zná. Jejich přátelství trvá už téměř dvacet let: „Spolupracujeme spolu od roku 1996. Utíká to jako voda. V Opavě absolvoval řadu koncertů. Prvně to bylo v Minoritu, pak Na Rybníčku, až se koncerty začaly pravidelně konat v kině Mír, kde se uskuteční i dnes večer."

Kino Mír bude praskat ve švech

Vystoupení Jiřího Pavlici a spol. se pravidelně řadí k akcím, které dokáží vyprodat sál do posledního místečka. V poslední době sice některá sedadla zůstala volná, ale i tak si na Hradištana do Míru pravidelně najdou cestu stovky posluchačů.

„Upřímně si nemyslím, že by to nějak souviselo s dobou a tím, že třeba mladí by poslouchali něco jiného. Mnohdy je to o náladě a také časových možnostech. Věřím, že i dnešní koncert se bude moci pyšnit úžasnou atmosférou," doufal Karel Kostera, jenž si jako zdatný hudebník Jiřího Pavlicu notně považuje:

„Jedná se o fantastického muzikanta. Je i fantastický hudební skladatel, který zhudebňuje básně. Byl jsem se podívat také na jeho vystoupení v Ludgeřovicích. Skvělý zážitek. Vychází z folklorní muziky a i když se trošku odklonil, tam je stoprocentně základ jeho hudby."

Chystá mu velké překvapení

Karel Kostera si ústřední postavy Hradišťanu necení jen po hudební, ale i lidské stránce. Jiří Pavlica toho prý tolik nenamluví, ale když něco řekne, tak to stojí za to a má to hlavně velkou hloubku. „Jde o neskutečně charismatického člověka. Mluví s obrovskou rozvahou. Je silně věřící, ale svou víru přitom nikomu nevnucuje. Právě víra je jedním z důvodů, proč k sobě máme tak blízko. Celou dobu jsem myslel, že Jiří je podstatně mladší než já. V neděli však oslavil šedesát let," pokračoval.

Karel Kostera s blahopřáním neváhal a prvně mu gratuloval do telefonu. Další překvapení na frontmana Hradišťanu čeká v Opavě. Sbormistr stěbořického pěveckého sboru nezapřel své předchozí povolání cukráře a pro svého kamaráda k zásadnímu životnímu jubileu vytvořil košík s růžemi z marcipánu: „Nejen ke kulatinám Jiřímu vždycky něco připravím. Když měl padesátku, udělal jsem mu housle v podobě dortu. Snad se mu bude líbit i tohle."

Hradišťan má mimochodem letitou historii. Jiří Pavlica v čele kapely stojí od roku 1978. Na Opavu podle svých slov nedá dopustit. „Vždycky tvrdí: Když do Opavy, tak jedině s panem Kosterou. Beru to samozřejmě jako velkou poctu," komentoval Karel Kostera.

Koncert Hradišťanu je jednou z největších akcí, kterou v průběhu roku pořádá. Na stejnou úroveň se dá řadit maximálně vystoupení orchestru Václava Hybše. Letos už si na něj ovšem nezajdete, před nedávnem na opavském území už vystoupil.

„Václav Hybš byl u nás poměrně nedávno. Opět se to povedlo na výbornou. Měl jsem z toho obrovskou radost. Vládla výborná atmosféra a lidé si akci perfektně užili. Těžko říct, co má větší ohlas, jestli Hybšův orchestr anebo Hradišťan. Já osobně bych to dával na stejnou úroveň," připustil rodák ze Slavkova, který od roku 1965 trvale žije ve Stěbořicích.

Petr Dušek