Sobotní vystoupení v kině Mír bude pro vás závěrečným koncertem letošního roku. Jak byste tedy sezonu 2012 zhodnotil?

Sezona 2012 byla pro Kobeřanku, co se týká počtu vystoupení, díky našim příznivcům a fanouškům nadprůměrná. A právě díky Mirkovi Masaříkovi bude zakončena naším šestým a určitě nejlepším koncertem v kině Mír.

Na začátku roku jsme ale museli řešit doplnění kvalitního muzikanta na pozici tenora za našeho dlouholetého tenoristu Františka Moskalu, který náhle onemocněl, a touto cestou mu moc děkujeme. Nakonec se to podařilo a sezona mohla úspěšně pokračovat.

Slovy vás bude doprovázet redaktor Českého rozhlasu Ostrava Artur Kubica. Proč právě on a jak jste se dostali k této spolupráci?

Artur Kubica je dobrou duší Kobeřanky. Bez něho a mediální podpory Českého rozhlasu Ostrava by náš úspěch takový nebyl. Spolupráce začala tím, že pan Kubica asi před sedmi lety hledal regionální kapelu pro svůj pořad S dechovkou na zločince. Pak jsme natočili své první album v Českém rozhlase Ostrava, kde jsme se věnovali místním původním skladbám, a to neušlo jeho pozornosti.

Poslechl si naše CD a konstatoval velký posun, dle jeho slov od tehdejší vesnické kutálky na nositele jedinečného folkloru, a postupně nás zval na zajímavé pořady do Českého rozhlasu, což vyvrcholilo živým koncertem ve studiu A.

Artur Kubica bude jistě příjemným zpestřením. Na co jiného se mohou diváci těšit?

Na koncert se pilně připravujeme již od září. Bude mít pár stěžejních momentů, vánoční výzdobu a úvod s populárními vánočními skladbami. Dále bude následovat blok kobeřických písní známých z vysílání Českého rozhlasu. Zpívat bude našich šest zpěváků a zlatým hřebem bude spoluúčinkování dětského sboru Kopretinky s malými zpěváky od šesti do dvanácti let.

Konec bude patřit tradičním koledám. Avšak diváci i muzikanti se určitě nejvíce těší na průvodní slovo pana Artura Kubici. Premiéru na tomto koncertě budou mít zbrusu nové kroje našich zpěvaček a zpěváků.

Máte za sebou několik vydaných desek. Pracujete na něčem novém?

Chceme pokračovat vydáním dalšího CD původních kobeřických lidových písní a skladeb Leoše Drastíka. Zatím máme vybránu polovinu nových skladeb. Po vánoční sezoně budeme pilně cvičit a zkoumat, co se na tomto albu ujme.

Blíží se Silvestr. Co patří mezi vaše největší cíle do následujícího roku?

Náš největší cíl je vytrvat v muzikantské činnosti, která je dobrovolná a vyžaduje i pochopení našich blízkých. Dále pak dostat se k natáčení nového CD. A to nejen vybrat skladby, nacvičit je, ale i najít potřebné nemalé finanční prostředky pro jeho vydání.

Vojtěch Tkáč