Přijít můžete, ať jste profesionálními výtvarníky nebo si jen doma malujete do skicáku a rádi byste se naučili něco nového. Kurzy budou probíhat během jara, každý čtvrtek vždy od 18 do 22 hodin, a to až do 21. června. Provázet jimi bude sochař a malíř Daniel Klose spolu s malířem Václavem Minaříkem.

„Přijít může opravdu kdokoliv," říká Minařík a upřesňuje: „Úplný laik samozřejmě nemůže čekat, že se tu za těch pár lekcí naučí kreslit figuru úplně dokonale, ale o to nejde. Lidé přijdou do prostředí, které je může inspirovat, přijdou si vyzkoušet něco nového, pochopí, jak se figura vůbec kreslí. Řekneme jim, jak na to, jak vnímat její anatomii, postavení a podobně."

Pokud stále váháte a nejste si jisti, přijďte se nezávazně na jednu z lekcí podívat a zjistit, jak kurz probíhá: „Kurz není uzavřený, každá lekce je volná. Lidé častokrát nemají odvahu, nevědí, co vlastně očekávat, říkají si, že to není nic pro ně, že by to nezvládli, ale o to vůbec nejde. Nejde o to, abychom z lidí za těch pár lekcí udělali Picassy. Jde o relax, o to, vyzkoušet si něco nového. Udělat si pěkný večer v příjemném prostředí galerie Gottfrei," říká Minařík.

S sebou nic nepotřebujete, kreslit se bude prý hlavně uhlem a pastelem a ty jsou v ateliéru k dispozici, stejně jako papíry. Vedle figury se bude kreslit také portrét a zátiší. Vyzkoušíte si několik způsobů techniky kresby, od pastelů přes obyčejnou tužku až po uhel.

A jak nápad na volné lekce figurální kresby vznikl? „Naše skupinka výtvarníků a hudebníků tady v Gottfrei se chtěla před blížícím se letním sympoziem, které nás čeká, trochu rozkreslit a proč to neudělat veřejně? Nejde o žádný byznys, je to o zájmu. Proč bychom si tu měli kreslit sami, když existuje možnost nabídnout to dál lidem," uzavírá Václav Minařík.

Michaela Sobotová