Jazz a swing láskou na celý život

Tohoto velikána české hudební scény jistě netřeba dlouze představovat. Hudba mu učarovala už v dětství, od sedmi let hrál na housle, kytaru i klavír, skončil jako bubeník a zpěvák. Jazz a swing se pro něj staly alfou i omegou už od samého počátku a zůstal jim věrný dodnes.

Po roce 1960 získal hudební angažmá v divadle Večerní Brno v recitálu zpěvačky Ljuby Hermanové, působil zde necelé tři roky. S orchestrem Leona Slezáka, později s vlastním orchestrem Keyband pak hrál a zpíval více než 20 let na výletních lodích v Norsku, Německu i Švýcarsku.

Jeho vášeň pro hudbu nezlomila ani těžká nemoc, která ho postihla v roce 1994. Souboj s nemocí vyhrál a po více než roce se vrátil zpět do šoubyznysu, zpět ke svým americkým evergreenům a současnému jazzu.

Tradice nepřátel smutku pokračuje

Za zmínku jistě stojí i Laďův Spolek nepřátel smutku a přátel jazzu, který kdysi založil jeho otec Václav. Soustřeďuje v něm podle svých slov kamarády a přátele s pozitivním myšlením.

„Můj táta jej založil před pětasedmdesáti lety jako recesní Spolek nepřátel smutku. Před několika lety jsem ve starých dokumentech objevil zakládací listinu a rozhodl se v tradici pokračovat s tím, že jsem dal spolku do vínku ještě lásku k jazzu," přiblížil Kerndl před čtyřmi lety v rozhovoru pro Deník.

S „nepřáteli smutku" se schází mimo jiné také na svém statku u Brna, který prošel náročnou opravou. Podle slov Ladi Kerndla jde o jedinečné místo v klidném a krásném prostředí s rodinnou atmosférou. V roce 2011 si Laďa od hudby odskočil k filmu, v hudebním počinu Vlastimila Šimůnka Ostrov svaté Heleny si zahrál zpěváka Františka. „Film je velmi nelehká záležitost. Smekám před všemi herci, kteří hrají profesionálně celý život, protože to je velmi nelehké zaměstnání," zhodnotil Laďa svou filmovou zkušenost.

Na Opavsko se Laďa Kerndl těší

Na sobotní budišovské celovečerní show vystoupí se svým recitálem, zazní filmové melodie z Laďovy poslední desky 65, na které se podílela i jeho dcera, a stejně tak věci starší, s diváky se podle svých slov podělí rovněž o zážitky ze svých cest po světě. A jak se na Opavsko těší? „Těším se na každý svůj koncert, sejdou se lidé, kteří mají rádi stejnou hudbu jako já, mohou se mě zeptat, na co chtějí, jde o přátelská setkání."

V současné době pracuje Laďa s Big Bandem Felixe Slováčka na nové desce a spolu se svou ženou píše svou v pořadí již druhou knihu, která by měla nést název Kariéra na druhý dech. Laďa Kerndl hledí na svět optimisticky, podle něj nějak bylo, nějak bude: „Pokud není válka, dá se přežívat," tvrdí zpěvák, který si nejednou za svůj život sáhl až na samé dno.

Michaela Sobotová