Nebude to však jediné místo v České republice, kde ke křtu dojde. „Na brněnský křest se spousta lidí nedostala a my je o ten slavnostní okamžik nechceme ochudit! Přece jenom sypání listí na CD člověk nevidí každý den, a co teprve paní uklízečku po koncertě s vysavačem," s úsměvem vysvětluje zpěvák kapely Tomáš Háček.

Před Listoletem také vystoupí duo Dobrozdání jedná se o známého opavského muzikanta Juru Bosáka a Kamila Mrtvolku. V případě skupiny Listolet se mimo jiné jedná o vůbec první koncert v Opavě.

Uslyšíte živě celé album!

„Diváci uslyší téměř celé naše album v živém provedení, ale mělo by dojít i na ukázku úplně nových písní, které na albu nejsou," prozrazuje Tomáš Háček. A kromě již zmíněného sypání listí na novou desku se publikum dočká také písně Neposlušný psíček, kterou si společně s Listoletem zazpívá právě Jura Bosák.

A jak že vlastně muzika kapely Listolet zní? „Hrajeme alternativní folk-rock doplněný o dechové melodie a elektronický zákal. Baví nás zkrátka střídat styly a hrát si s aranžemi," popisuje zpěvák a klavírista Tomáš Háček a následně dodává: „Na druhou stranu ale nezapřeme své folkové kořeny a na prvním místě je vždycky touha udělat dobrou písničku. Hudební experimentování tomu musí být podřízené."

Co se názvu skupiny týká, její členové mají dvě verze toho, co znamená. „Listolet je okamžik, kdy listí už není na stromě, ale ještě nepadá, jako je tomu v listopadu, nýbrž letí. A navíc máme rádi podzim, čas, kdy vzduchem létají příběhy," takto popisuje Tomáš Háček verzi pro romantiky. Pokud vám to nedává smysl a máte sklony k cynismu, existuje pro vás druhá formulace: „Listolet vznikl zkomolením odborného označení průmyslového stroje na výrobu záchodových mís lis toalet." Každý člověk si může vybrat, co mu vyhovuje více.

S horlivostí nejdál dojdeš

S Listoletem jste se mohli setkat již dříve. Kromě koncertů jste je totiž mohli slyšet i na výročním albu legendární skupiny Mňága a Žďorp. Tato deska nese název Dáreček a objevilo se na ní mnoho známých českých kapel a interpretů s jejich předělávkami písní Mňágy. „Jednoduše a drze jsme udělali vlastní předělávku a poslali ji Petru Fialovi. A jemu se to natolik zalíbilo, že nás na jejich album zařadil," vzpomíná Tomáš Háček.

V současnosti již toto alternativně folkové uskupení pilně pracuje na svém druhém albu, které by mělo vyjít na jaře.

Vojtěch Tkáč