Luca Gualco totiž nechce předvádět bravurní prstoklad, chce probouzet emoce a přenášet posluchače do jiného světa, světa not, harmonie, aby se mohli odpoutat od reality a snít, cestovat v myšlenkách. Stejně tak se Luca Gualco neomezuje na tvorbu starých mistrů, ale ovlivněn spoluprací s Pražskými madrigalisty i slavným jazzovým pianistou Dadem Moronim ve své tvorbě prolíná různé styly.

Pane Gualco, do České republiky, kde budete koncertně vystupovat a prezentovat své debutové CD Ballata sull'oceano romantický klavír, se vracíte téměř po dvanácti letech. Jak se na svůj návrat těšíte?

Velmi. Také proto, že Opavu navštívím poprvé a poprvé zde koncertně vystoupím. A pak se těším na Prahu, kde jsem v devadesátých letech byl na studijní stáži u profesora Jana Panenky na AMU, obor klavír.

Praha se vám stala osudovou?

Ano. Poznal jsem tam svého rodáka Damiana Binettiho (bývalý šéf a nynější dirigent opery SD v Opavě pozn. redakce), který v té době studoval na AMU dirigování a zpíval s Pražskými madrigalisty. Poté se stal šéfem a dirigentem tohoto tělesa a já jsem rád přijal nabídku na spolupráci. Stal jsem se hráčem na cembalo, což není pro klavíristu až tak jednoduché.

Byla to zajímavá a krásná zkušenost, neboť jsme s Madrigalisty projeli kus světa. Samozřejmě jsme hodně koncertovali i v České republice.

Co nám prozradíte o svém novém albu?

Vzniklo koncem loňského roku. Jak název napovídá, je o snění, o moři, o oceánech, o volnosti. O snech každého z nás. Navazuji na klasiku a doufám, že osloví všechny skupiny posluchačů od nejmladších až po ty, kteří uznávají jen takzvanou vážnou hudbu. Jednoduše řečeno, je to album pro všechny romantiky!

Hostem vašeho koncertu bude dětský sbor Domino, není to neobvyklé?

Určitě není. Na mých koncertech vystupují různí umělci saxofonista, houslista. Je pravda, že dětský sbor poprvé. Domino se chystá v létě na své turné po Itálii, jeho patronem se stal Giorgio Cadorini a Moravskoslezská pobočka Společnosti přátel Itálie, která se stala spolupořadatelem i mého koncertu v Opavě, takže je toto spojení namístě. A už se velmi těším na spolupráci s dětmi!

Ještě nám prozraďte, jakou muziku nejraději posloucháte.

Dobrou muziku. Každou hudbu, která ve mně evokuje emoce. Ať už se jedná o takzvanou starou muziku nebo tu současnou.

Jaroslava Malá