Kapela už funguje více než dvacet let

Loni v Ostravě tato formace slavila velké výročí. Přesně dvacet let totiž uplynulo od doby, kdy se kapela okolo frontmana Martina Bílka dala do kupy. „Tehdy se psal rok 1991. Vznikli jsme v podstatě jako parta kamarádů,“ započal vyprávění právě Martin Bílek.

Dvě dekády jsou dostatečně dlouhá doba k tomu, aby kapela vyzrála a ve svém oboru se stala uznávanou veličinou. Malignant Tumour (MT) to celkem v pohodě stihl. „Prošli jsme si určitým vývojem. Myslím si, že na nás je patrné zlepšení. Naše muzika se posunula směrem dopředu,“ připojil několik postřehů frontman MT, který v kapele plní roli zpěváka a kytaristy.

Martin Bílek specifikuje i žánr, jímž se skupina prezentuje: „Někteří říkají, že spadáme pod grindcore, další, že koketujeme s rock'n'rollem. My to zkrátka souhrnně nazýváme metal.“

Malignant Tumour prvně na Prajzské

Prajzské Rockové Jaro je festival, který si v Dolním Benešově stačil získat velké renomé. Pro Malignant Tumour půjde vlastně o premiéru. V této oblasti totiž ještě nikdy nevystupovali. Pokud pomineme Opavu.

„Festival řídí náš velký kamarád a frontman kapely Helpness Pavel Herich. Jsme plní očekávání a zároveň se na tento koncert strašně moc těšíme. Minimálně opavské publikum bylo vždycky fajn, proto věřím, že tohle bude něco podobného,“ posunul se dále frontman MT. Společně s ostravským souborem se na pódiu dolnobenešovského kulturáku objeví i další skupiny. Jednak půjde už o zmíněnou kapelu Helpness a jednak také o Sklepmaster nebo Forrest Jump: „Se všemi máme velmi dobrý vztah. Na koncertech se sem tam potkáváme, ale určitě se známe. I z tohoto důvodu očekávám super atmosféru.“

Prajzské Rockové Jaro je v benešovském kulturáku na programu dnes. Začíná se přesně v 19 hodin.

Během letošního roku vydají DVD

A na co se vůbec mohou příznivci Malignant Tumour těšit? Borci z Ostravy zahrají od každého něco. „Posluchači si mohou být jistí, že jim bude naservírována pořádná nálož. Zahrajeme věci z našich posledních čtyř desek, takže svým způsobem se bude jednat o takový průřez tvorbou. Na naše největší pecky tak určitě dojde,“ poznamenal Martin Bílek.

Letošní, ale i ten příští rok, bude pro Bílkovo uskupení poměrně dost náročný. MT hodlají vydat DVD a v plánu je i natáčení nového alba. „Na DVD se objeví výroční koncert z loňska. Chtěli jsme zmapovat dvacet let kapely, proto zde nebude chybět komentář. Není to ovšem jednoduchá záležitost. Stále intenzivně pracujeme. DVD by mělo vyjít během tohoto roku,“ vysvětloval zpěvák skupiny a ještě dodal:

„S vydáním nové desky se počítá na příští rok. Nevíme ovšem, kdy půjdeme do studia. Vše se ukáže až s postupem času.“

Koncertovali také v USA nebo Kanadě

Na Malignant Tumour je nepřehlédnutelná jedna zásadní skutečnost. Se svou hudbou dokázali prorazit také v zahraničí. Dokonce se dostali i za oceán. Jejich muzika a anglické texty prostě a jednoduše bodují. „Na scéně se pohybujeme už více než dvacet let, takže kapely se vzájemně znají. Je pravdou, že v současnosti víc hrajeme v zahraničí než doma. Německo nebo Holandsko. Vystupujeme prakticky po celé Evropě,“ konstatoval Martin Bílek a záhy připojil několik postřehů: „Objevili jsme se i v Kanadě a USA. Absolvovali jsme zde nějaké festivaly.“

Nejen na metalové scéně bychom stěží našli kapelu, která by neměla nějaký ten vzor. Také MT čerpala inspiraci. „Jako každá skupina máme i my své vzory. Nebudu je ovšem jmenovat, abych na někoho nezapomněl. Oblíbených kapel je opravdu celá řada,“ zakončil Martin Bílek.

Petr Dušek