Zmíněná trojice autorů působila v literárně-kulturním časopisu H_Aluze, který vznikl na univerzitě v Ústí nad Labem. Jedná se o jakousi studentskou alternativu vzhledem k revui Pandora, s níž opavskou veřejnost Nadějné vyhlídky seznámily už v roce 2009.

„Z původně studentského časopisu se postupem času stalo velmi zajímavé čtení o literatuře a kultuře obecně. Dnes patří k nejlepším českým časopisům tohoto zaměření," uvedl opavský básník a člen nakladatelství Perplex, které má celou akci pod palcem, Dan Jedlička.

Ptali jsme se i na důvod, proč se tentokrát sáhlo hned pro tři autory. Minimálně při posledních Nadějných vyhlídkách to nebývalo zvykem. „Je pravda, že poslední dva pořady z cyklu Nadějné vyhlídky byly postaveny vždy na jednom autorovi, proto jsme zase pro změnu chtěli představit mix různých autorských stylů a poetik," vysvětloval.

Program bude pestrý

Organizátoři Nadějných vyhlídek vsadili na pestrost a různorodost. Šlo jim o přesah do jiných žánrů, a proto nechtěli z tohoto večera udělat čistě básnickou záležitost.

„Kromě mladého básnického talentu v osobě Tomáše Čady se zde objeví zkušený autor Josef Straka, jenž se věnuje básnické próze a ve svých textech ztvárňuje krajiny městských periferií. Je to takový ten typ básníka-chodce," uvedl na pravou míru Dan Jedlička a současně charakterizoval i třetího do party Anicu Jenski: „V poslední době sklízí úspěchy především v oblasti dramatické tvorby; její tvůrčí rozpětí je ale širší."

Anica Jenski podobně jako Radek Fridrich, který vystoupil v Nadějných vyhlídkách v jednom z předchozích večerů, pochází z Děčína. Nemohli jsme se nezeptat, zda i ona náhodou nebyla ovlivněna Fridrichovými verši. „Anica Jenski patří ke skupince mladých severočeských autorů, které Radek Fridrich ,vychoval' a působil na ně jako básnický vzor a příklad. Ona sama však představuje úplně jiný autorský typ," mínil opavský básník a vše ještě dovysvětlil:

„S Radkem Fridrichem ji ale spojuje směřování k příběhovosti, k epice zřejmě proto se dnes hlavně věnuje (a velmi úspěšně) psaní pro divadlo. Já osobně se ale nejvíc těším na její básnický komiks."

Perplex pojede do Drážďan

Jedním z největších počinů nakladatelství Perplex v minulém roce se stalo uspořádání literárního večeru v Londýně, kde se představil i britský básník Roger McGough. V září oproti tomu vyrazí Perplex do německých Drážďan. „Radek Fridrich s Nebožkami, které vydal u nás, postoupil do finálového kola Drážďanské ceny lyriky," přibližoval na samotný závěr Dan Jedlička.

Nadějné vyhlídky se i s podporou města Opavy uskuteční v sobotu 26. května. Začátek programu je stanoven na 19. hodinu.

Petr Dušek