Zázračné dítě Namgyal Lhamo

Lhamo v České republice nevystoupí poprvé. Na Moravě to však pro ni bude premiéra. „Doposud hrála pouze v Praze,“ prozradila předsedkyně občanského sdružení M.O.S.T. Jana Neboráková.

Tibetská zpěvačka se do Česka dostala v pondělí dopoledne. „První koncert absolvuje během pondělka v Olomouci. O den později zazpívá v Brně. Následuje Ostrava a ve čtvrtek přijde řada také na Opavu,“ pokračovala Jana Neboráková.

Už v úvodu byla řeč o tom, že Namgyal Lhamo je často nazývána zázračným dítětem Tibetu. Dlouhá léta dokonce žila v severoindickém městě Dharamsale. Tedy na stejném místě, kde se v roce 1959 usadil vůdce Tibeťanů dalajláma. „Sídlí zde tibetská exilová vláda,“ uvedla předsedkyně M.O.S.T. a ještě připojila několik postřehů: „Namgyal Lhamo ovšem už řadu let v Indii nepobývá. Přesídlila totiž do Holandska.“

Představí tradiční tibetskou hudbu

Tibetská zpěvačka má již za sebou řadu vystoupení po celém světě. Objevila se například v Americe, ve spoustě evropských zemí a mohli bychom pokračovat. Namgyal Lhamo v Opavě předvede hlavně a především tibetský hudební folklór.

„Bude se věnovat tradiční hudbě z Tibetu. Tibetská opera, staré, tradiční písně a samozřejmě lidové skladby. Vše zazpívá v rodné tibetštině. Zahraje i na tibetskou loutnu. Posluchači se zkrátka mají na co těšit,“ mínila Jana Neboráková.

Čínské vykořisťování Tibetu je stále a nejspíš i dlouho bude ožehavým tématem veřejnosti. Každým rokem vyjadřuje solidaritu s Tibetem mnoho měst a států celého světa. I Opava se před nedávnem připojila vyvěšením tibetské vlajky. „První ročník festivalu ProTibet se uskutečnil už v roce 2002. Každoročně se popularita této akce zvětšuje,“ popisovala čelní tvář občanského sdružení M.O.S.T.

Podpora Tibetu je velmi důležitá

Organizace Jany Neborákové Tibet usilovně podporuje. Nejdříve to bylo především o přednáškách a různých diskuzích s veřejností, dneska jde ovšem M.O.S.T. podstatně dál. „Zavedli jsme například Kmotrovství na dálku. Člověk může podporovat konkrétního člověka především v severní Indii. Právě zde se totiž koncentruje většina tibetských uprchlíků,“ pokročila dále.

Pomoci se dočkala také vesnice Mussorrie ležící rovněž na severu Indie. „Jedná se o exilovou vesnici, v níž žije na 2500 dětí z Tibetu. Rovněž zde je jakákoliv pomoc vždy vítaná,“ mínila Jana Neboráková. Čína Tibet tyranizuje. Žádným způsobem tento malý národ v Himálajích nepodporuje.

Na druhou stranu alespoň nebrání, aby pomáhali druzí. „Číňané například vůbec nepodporují školství. Různé organizace včetně té naší ovšem mohou třeba finančně přispět. Tibetská kultura a tradice by podle mého neměly zaniknout,“ uzavřela Jana Neboráková.

Koncert uznávané tibetské zpěvačky Namgyal Lhamo je v opavském kostele svatého Václava na programu ve čtvrtek 15. března. Začátek celé akce je stanoven přesně na 19. hodinu.

Petr Dušek