VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opavské sochy očima Tomáše Skalíka

Opava /POZVÁNKA/ - Tiché dominanty veřejného prostoru: Opavské sochy I. Přesně takový název nese první ze čtyř publikací, věnujících se místním sochám.

25.7.2012
SDÍLEJ:

Socha sv. Františka z Assisi se objeví na obalu knihy Opavské sochy I.Foto: archiv Tomáše Skalíka

„Název podle mě přesně vystihuje, co socha ve městě představuje a jak je většina lidí vnímá," vysvětluje sochař a restaurátor Tomáš Skalík, který knihu napsal. Krom toho je také jednacím členem občanského sdružení Za Opavu.

„Snažíme se spolupracovat s organizacemi jako jsou Bludný kámen či Gottfrei, chceme tak s nimi naše sdružení propojit," dodává Skalík.

První díl popisuje díla v historickém jádru Opavy, která jsou v povědomí zřejmě všech opavských občanů. Ve formě přehledného průvodce se čtenáři budou moct dozvědět vše potřebné o místních uměleckých dílech, kolem kterých možná denně chodíme, avšak názvy a původ některých z nich bohužel ani neznáme.

Právě tyto informace a mnohé jiné se dozvíte ve Skalíkově knize, která na 124 stranách provede čtenáře téměř osmdesáti sochařskými realizacemi, seřazenými od nejstarších prací po ty současné. V poslední době, kdy organizace, jako jsou Gottfrei, vystavují po městě jednu sochu za druhou, se přímo nabízí dozvědět se něco o těch kamenných dílech, které tady jsou ještě mnohem déle než my samotní. Tato sousoší se totiž podílí na celkovém uměleckém dojmu našich náměstí či parků a jsou součástí našich každodenních životů.

„Celkově se o ně moc nezajímáme, jejich život je statický a často mnohem delší než ten náš, ale i když si to neuvědomujeme, jsme jejich přítomností ovlivňováni. Jejich tvarové, materiálové a obsahové formy na nás působí," uvedl v minulosti na internetu Tomáš Skalík.

Kniha bude představena dnes, ve středu 25. července od 16.30 v knihkupectví LIBREX na Ostrožné ulici v Opavě.

„Kromě uvedení prvního dílu o historickém centru Opavy se chystám také předběžně představit následující díly. Ve výsledku vznikne v podstatě svazek čtyř knih. Mimo jiné budu také povídat o těch nejzajímavějších památkách v centru, které možná ne úplně každý zná," upřesňuje Tomáš Skalík, autor knihy.

Vojtěch Tkáč

Autor: Redakce

25.7.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení