Mimo jiné připomenout zdejším obyvatelům význačnou část historie „bílého města" a přiblížit osudy zámku si klade za cíl nová výstava realizovaná v rámci expozice Cesta města v opavském Obecním domě.

Vernisáž výstavy se tady uskuteční dnes, ve čtvrtek 15. listopadu od 18 hodin.

Před návštěvníky se rozprostřou originály plánů, map, portrétů, vyobrazení a dalších exponátů a archiválií spojených s opavským zámkem. K expozici, na níž se představí desítky sbírkových předmětů, je připravena pro zájemce rovněž obrazová publikace. Pro děti jsou naplánovány speciální vzdělávací programy.

Stejně jako při předchozím úspěšném projektu Cesta města s názvem Předměty vyprávějí, jenž pro změnu mapoval „poklady" nalezené při vykopávkách za opavskou Slezankou, nebudou ani tentokrát scházet v souvislosti s výstavou různé přednášky a komentované prohlídky. Ty se tady uskuteční mimo jiné 21. listopadu v 17 hodin, 24. listopadu v 10 hodin a 28. listopadu opět v 17 hodin.

„Na 8. prosince máme navíc připravenu speciální komentovanou prohlídku pro rodiny, pro niž jsme nechali pro děti ušít zbrusu nové historické kostýmy, které si pak budou moci u té příležitosti vyzkoušet," říká koordinátorka výstavy Kateřina Vojkůvková.

Vernisáž uvede primátor Opavy Zdeněk Jirásek (ČSSD) a zúčastní se jí i další zástupci z řad radnice i historické a vědecké obce města. Kulisu slavnostního aktu bude dotvářet cimbálová muzika. Výstava následně bude v prostorách Obecního domu k vidění až do 3. února následujícího roku.

Nejedná se přitom o náhodně vybraný termín. „Zhruba ty tři měsíce jsou maximum, po které lze některé exponáty bezpečně vystavovat. Budou zde různé originály, listiny z 15. století a podobně. Delší doba jejich vystavování by na ně mohla mít negativní vliv," vysvětluje Kateřina Vojkůvková.

Co víme o opavském zámku?

Rezidenční zámek opavských knížat stával přibližně v místech ulice Komenská na úrovni dnešního Slezského zemského muzea a byl zcela zbořen přesně před 120 lety. Jednou z posledních dochovaných památek, která jej připomíná, je domov správce, tzv. Müllerův dům, z první poloviny 18. století.

Zámek prošel mnoha přestavbami a původně býval sídelním a správním hradem v nároží opevnění Opavy.