VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstava o desítce panství

Kravaře /POZVÁNKA/ - Vskutku zajímavá výstava je pro návštěvníky připravena v kravařském zámku. Autorka Martina Řeháčková a spoluautorka Eva Peterková totiž daly dohromady expozici, která nese název Panská sídla na Hlučínsku a jejich osudy.

18.7.2012
SDÍLEJ:

Fotografie kravařského zámku přibližně z třicátých let minulého století. Foto: archiv

Výstava se koncentruje celkově na deset objektů. Konkrétně se jedná o zámky v Kravařích, Šilheřovicích, Hlučíně, Bolaticích, Velkých Hošticích, Chuchelné, Oldřišově, Dolním Benešově, Zábřehu a panské dvory z Bělé.

Martina Řeháčková s Evou Peterkovou chtěly, ať v rámci této expozice dojde k jakémusi srovnání. Jak se po mnoha desítkách let proměnila funkce daných budov. „Chtěli jsme poukázat na to, že panství prošla určitým vývojem. Dneska plní roli zejména obecních úřadů. Šlo nám o to, abychom zobrazili jejich současné využití," vysvětlovala autorka výstavy Martina Řeháčková.

Výstavní prostor je koncipován tím způsobem, že návštěvníci si mohou prohlédnout historické a současné fotografie zámků. Na velkých panelech si pak lze přečíst něco z historie, různé legendy a pověsti spojené s jednotlivými panstvími.

Zajímavé proměny

Práce na této expozici rozhodně nebyla jednoduchá. Bylo nutné se hrabat v archivech a shánět mnohdy skoro nesehnatelné informace. Autorky nakonec na sebe mohou být celkem pyšné. „S nápadem uspořádat takovou výstavu jsem přišla já. Musím ovšem přiznat, že bez svých kolegyň bych to nezvládla. Bylo třeba prostudovat hromadu knih. Hodně nám pomohli i starostové některých obcí, kteří nám zapůjčili cenné materiály," mínila Martina Řeháčková.

V Kravařích se setkáte s mnohými zajímavými proměnami. Možná ta vůbec nejkurióznější se týká zámku v Chuchelné, který dnes slouží jako rehabilitační ústav. Postaven byl šlechtickým rodem Lichnovských.

V roce 1948 byl vyvlastněn a uvažovalo se, že se z něj stane politická škola. K realizaci tohoto nápadu však nakonec nedošlo a od roku 1952 až dodnes funguje jako rehabilitační ústav.

Pověst o devíti kačicach

Kravařská výstava ani zdaleka není pouze o fotografiích. Dozvíte se spoustu zajímavých pověstí, které se bezprostředně pojí s konkrétními budovami. V tomto ohledu nesmíme opomenout legendu související se zámkem v Kravařích. Týká se příběhu o devíti zlatých kačicach.

„Traduje se, že jeden z jeho dřívějších majitelů, Michal Sendivoj, nechal v zámku zazdít devět kachen ulitých ze zlata," prozradila Martina Řeháčková. Později se zámku zmocnila hraběnka Fontaine a po zlatě velmi toužila. S pomocí zedníků objevila čtyři, které vyměnila za peníze. Podle této pověsti by jich v útrobách zámku mělo tedy zbýt pět.

Jestliže se chcete pokusit dopátrat toho, jak to s celou záhadou vlastně je, neměli byste na vernisáži expozice, která se uskuteční ve čtvrtek 19. července od 17 hodin, určitě chybět. Výstava potrvá až do konce září. „Návštěvníci se mohou pokochat i pohledem na mobiliář zámku z Chuchelné, který nám byl zapůjčen Národním památkovým ústavem Ostrava. Za zmínku stojí, že se ještě nikdy nevystavoval," zakončila Martina Řeháčková.

Petr Dušek

Autor: Redakce

18.7.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

MSFL: Hlučín - Petřkovice 2:1

Ilustrační snímek.

Pro třináctiletého cyklistu letěl do Vávrovic vrtulník

Na Opavsku zvítězilo ANO

V opavském okrese se letošní volební účast vyšplhala na 60,11%. Výsledky jednotlivých stran prakticky kopírují ty celorepublikové.

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

/3 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Přímý souboj o první místo nedopadl pro opavské fotbalisty dobře. Slezané na Střeleckém Ostrově prohráli s domácími Českými Budějovicemi. Hosté znovu doplatili na chyby v defenzivě.  

KOOPERATIVA NBL: Opava - Děčín 87:71

/2 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Opavští basketbalisté jedou dál na vítězné vlně. V sobotu večer si v městské víceúčelovce vyšlápli na těžkého soupeře z Děčína. Ve druhé půli svého protivníka jasně přejeli a nakonec si dokráčeli pro zaslouženou výhru v poměru 87:71.

Z nemocnice zbyly jen střípky

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení