Nejprve se zaměřme na jednoznačnou stálici české hudební scény Plastic people of the Universe. Tuhle legendární kapelu budou znát nejspíš všichni. A to především z řad starších. Skupina se dala dohromady během bouřlivého roku 1968. Jádro tehdy tvořili Milan Hlavsa, Michal Jemek, Jiří Števich a Josef Brabec. Posledního jmenovaného později vystřídal Pavel Zeman.

Před rokem 1989 to ovšem Plastici neměli vůbec jednoduché. Dá se říct, že komunistům byli trnem v oku. Minulý režim členy kapely často podroboval perzekucím. Kytarista a klávesista Plastic people of the Universe Josef Janíček si tuto dobu velice dobře vybavil. Hlavně a především z toho důvodu, že Plastici neměli takové možnosti. „Tenkrát byla jiná doba. Nemohli jsme vycestovat ven. Často na ty časy vzpomínáme. Byli jsme tehdy v nevýhodě, dneska je to opačně. Plastici jsou respektováni. Myslím si, že se nám to všechno vrací," poznamenal právě Josef Janíček.

Nikdy nepolevili

Tato skupina v boji s „bolševikem" nikdy nerezignovala. Používala k tomu své prostředky. Houslista Jiří Kabeš uvedl, že režim nejvíc štvalo to, jak na něj Plastici dokázali kašlat. Kapela i po více než čtyřiceti letech pořád funguje. Její renomé je obrovské. Má za sebou několik turné po celém světě. Vystupovali například na Balkáně, v USA a třeba také v Rusku. Plastic people of the Universe mají rádi malé kluby, které jsou ideální pro bezprostřední kontakt s publikem.

V Opavě se znovu objeví na pódiu Music Clubu 13. Pokud chcete legendární českou kapelu vidět ve vší parádě, rozhodně byste v pátek od 20.30 neměli ve Třináctce chybět.

Music Bar Jam ve znamení punku

A nyní od Plastiků k trochu jinému žánru. Dnes večer se totiž v opavském Jamu bude servírovat pořádný punkový nářez. Prvně představme zahraniční kapelu Mahones, která vznikla během roku 1990 v Kanadě. Členové skupiny se sešli v jedné irsky vypadající hospodě. Společně chtěli zahrát na oslavu Svatého Patrika. Prvotní kratochvíle se ovšem proměnila ve více než dvacet let trvající vášeň. Za Mahones hovoří spousta vydaných alb a také absolvovaných koncertů.

Na jejich tvorbě je znatelný vliv The Ramones, The Pogues anebo třeba Social Distortion. O slovo se přihlásí také ostravští punkrockeři z Ostravy Degradace. Music Bar Jam je velice důvěrně zná, jelikož zde jsou častými hosty. Kapela má obrovské zkušenosti. V minulosti se na jednom pódiu vystřídala s takovými hudebními špičkami, jakými jsou například Misfits, UK Subs, GBH nebo třeba Adicts. Třetím do party dnešního koncertu v Jamu se stanou brněnští Bombs From Heaven. Začátek celého vystoupení je naplánován na 20. hodinu.

Petr Dušek