Přijít se můžete podívat do Domu umění v Ostravě do Galerie výtvarného umění 12. října nebo do galerie Gottfrei v Opavě 13. října od 16 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na zvuky, které jsou na pomezí hudby, vizuálního umění, muziky na hranici rocku, experimentu, alternativy a soudobé vážné hudby. Proto je tento ročník festivalu věnován osobnosti Johna Cage, amerického skladatele aleatorní experimentální hudby, spisovatele a tvůrce audiovizuálního umění. Díky jeho známé znalosti hub je tento festival spojen s výstavou Na houby.

Na tomto festivalu tento rok vystoupí Chris Cutler, Skupina ©, ve které působí Ladislav Železný, Aleš Kilián a Jan Dufek. Dále vystoupí Lucie Vítková a Pavel Korbička, Michael Prime & Emma O'bong, Michael Vorfeld, Phaerentz, Mokré ruce představí Veroniku Kolečkářovou, Floriana Tilzera, Radima Hanouska a Ivana Manolova a v Sonic Catering Band nás čeká Tim Kirby, Peter Strickland a Colin Fletcher.

Známí umělci nás nejen nasytí

Legenda světové progresivní scény Chris Cutler je hudebník, skladatel a hudební teoretik. Od 70. let patří ke špičce britské alternativní scény. V průběhu padesáti let své kariéry spolupracoval např. s News from Babel a Pere Ubu. V Opavě můžeme Chrise Cutlera vidět už po druhé díky pozvání pořadatele, kterým je Bludný kámen. Kromě koncertů v Opavě a v Ostravě vystoupí také v Pardubicích a v Praze.

Skupina © byla založena v roce 2005. Po ne příliš dlouhém fungování se rozpadla. Vystoupením této kapely nejde o obnovení něčeho dřívějšího, jen pár přátel při příležitosti oslav J. Cage nechá rozeznít zvuky svých nástrojů. U umělecké dvojice L. Vítková a P. Korbička nás překvapí nový projekt Akustické obrazy. P. Korbička žije v Brně a L. Vítková v Los Angeles, díky čemuž je umožněn jejich experiment se sociální sítí Skype, vznik akusticko vizuálního dialogu. Divák bude všemu účasten živě.

Michael Prime & Emma O'bong nám představí svou audiovizuální performanci Psychotropic. V 80. letech začala hudební dráha Michaela Vorfelda. Je také filmařem, výtvarným umělcem a konstruktérem nástrojů. V Opavě a v Ostravě nám ukáže projekt Light Bulb Music, který se zrodil díky souboru amplifikovaných žárovek. Jeviště se stane v jedné chvíli projektorem, plátnem i místem vzniku obrazu. M. Vorfeld nevyužívá žárovky jen vizuálně, ale i akusticky. Phaerentz uvede CHROMTAL a BLIND PRESENCE.

Fanoušky tance jistě potěší vystoupení Mokrých rukou, kdy je pohyb sloučen se zvuky vody, kytary a saxofonu. Improvizace dává možnost k ovlivňování hudby, tance a zvuků. Uskupení Sonic Catering Band už existuje od roku 1996. Tvoří hudbu díky zvukům, které vznikají při přípravě jídel. Jedná se o zajímavý zážitek pro posluchače s mlsnými jazyky. Umělci své pokrmy jí na jevišti a často dávají ochutnat svým posluchačům. Třeba nám uvaří něco z hub.

Silvie Březinská