Proslov primátora i afterparty v Artu

Vernisáž bude zahájena malým hudebním překvapením, po kterém bude následovat samotné uvedení vernisáže. Naplánován je také proslov primátora města Zdeňka Jiráska i Michala Zezuly, spoluautora výstavy, vedoucího odborného týmu, který má zároveň na starosti odborný dohled nad výstavou.

Závěr zahájení bude patřit poděkování všem spoluautorům a těm, kteří se na výstavě podíleli. V 18.30 bude slavnostně přestřihnuta páska a na řadu přijde volná zábava s občerstvením a prohlídka výstavy s případnými komentáři autorů. Od 20 hodin potom bude v Klubu Art následovat afterparty. Těšit se můžete na jazzovou kapelu RE:CALL.

Archeologická výstava Předměty vyprávějí bude v Obecním domě k vidění od 1. června až do 30. září, včetně letních prázdnin, denně od 10 do 18 hodin.

Rozsáhlé výzkumy města Opavy

Vystavované předměty pochází z nejrozsáhlejších archeologických výzkumů v historii města Opavy, které zde byly realizovány v uplynulých čtyřech letech. Jde o lokalitu za původní radnicí (dnes nezastavěná plocha za Slezankou) a o tzv. Nový hřbitov, později opavský pivovar. Cílem archeologů bylo podle vedoucího opavského archeologického pracoviště Národního památkového ústavu a spoluautora výstavy Michala Zezuly zachránit nálezy a dokumentovat archeologické vrstvy ohrožené budoucí výstavbou dvou obchodních a společenských center.

„Zmíněné výzkumy přinesly mimořádné množství informací o vývoji města, a to jak v prostoru jeho prvotního jádra v okolí Horního náměstí, tak i na území v severozápadním sousedství městských hradeb, které v 16. století zaujal již zmiňovaný Nový hřbitov, zatímco jeho níže položená část byla využita pro vedení náhonu zásobujícího vodou opavské mlýny a další hospodářská zařízení," přibližuje výsledky výzkumů Zezula a dodává:

„Cílem výstavy je přiblížit získané poznatky veřejnosti a rovněž představit nejcennější nálezy, mezi kterými vyniká středověký poutní odznak, středověká schránka na mince či rádlo z doby bronzové."

Co bude k vidění?

Pokud na výstavu zavítáte, budete si moct prohlédnout hrací kostky, torza dýmek, drobné plastiky, předměty denní potřeby, předměty spojené s hygienou ve středověku i ke krácení dlouhé chvíle. Nečekejte však běžný způsob muzejní prezentace, na který jste pravděpodobně zvyklí, tedy exponát a jeho stručný popis.

Organizátoři se podle kurátorky městské expozice Kateřiny Vojkůvkové rozhodli celou výstavu pojmout trochu jinak: „Chceme návštěvníka vtáhnout do děje a nabídnout mu celý příběh předmětu."

V rámci výstavy budou probíhat speciální vzdělávací programy pro školy, workshop pro rodiny s dětmi a širokou veřejnost a nebudou chybět ani přednášky a komentované prohlídky.

Michaela Sobotová