PSH se neodmyslitelně pojí se začátky českého hip hopu. Vždyť jejich první deska vyšla už v roce 1993 pod názvem Peneřina Těžká Dřina. Tehdy u toho ovšem byl ještě DJ Richard. DJ Trafik ho vystřídal až během roku 2003. PSH se každopádně může opírat o dva elitní rapery Oriona a Vladimíra 518.

Peneři se společně s Chaozzem postupem času stali vlajkovými loděmi tohoto hudebního žánru u nás. Naprosto průlomovým albem byl Repertoár, jenž vyšel v roce 2001. Na této desce se objevila spousta vynikajících hostů, Indy, LA4 nebo třeba Dano. Album včetně intra a outra obsahuje třináct skladeb. Téměř každá z nich se přitom stala nesmrtelnou. Ať už se jedná o legendární píseň Praha nebo třeba Hlasuju proti.

I když se spousta interpretů, mimo jiné i pro PSH blízcí známí Indy a Wich společně třeba s raperem LA4, na koncertech neradi vracejí ke starším věcem a hrají spíše nové skladby, v případě Penerů a jejich opavského vystoupení půjde o takový mix všeho dobrého. PSH totiž dali dohromady úplně nový playlist, s nímž obrážejí menší kluby po celé České republice.

Vznikl tím vlastně průřezový koncertní set, jenž obsahuje starší věci Penerů z konce devadesátých let až po ty nejnovější skladby ze všech tří řadových desek. Cílem této tour je návrat ke kořenům. Touha zopakovat intimní a zároveň energií nabité vystoupení pro menší počet fanoušků. A co víc, stranou nezůstanou ani písně ze sólových alb zmíněných interpretů. Rozhodně i jako jednotlivcům to šlo členům PSH náramně. Například Orion a jeho desky Teritorium a Teritorium II i po letech neztrácí šmrnc.

Koncert v opavském Artu je na programu dnes, v pátek 15. března od 20 hodin. Pokud máte penerský hip hop rádi, určitě byste na něm neměli chybět. Servírovat se budou jedny z nejlegendárnějších skladeb této scény.

Petr Dušek