Pokaždé tam chtějí být téměř všichni. Kdo nemá vstupenku na ples, jako by snad ani nežil. Možná i proto se po lístcích vždy jenom zapráší. Frontman kapely Marcel Woodman jezdí do Dolního Benešova opravdu velice rád.

„Musím říct, že z našeho pohledu se jedná asi o druhou největší akci zimní sezony. Návštěvníkům představíme několik nových písniček z připravovaného nového alba,“ předeslal právě Marcel Woodman. V Dolním Benešově možná víc než kdekoliv jinde, rock'n'roll táhne mladou generaci.

„Samozřejmě na naše koncerty se chodí v hojném počtu. Věkově je publikum většinou promíchané. Dolní Benešov je ovšem výjimkou. Zde to je hlavně a především o mladých,“ pokračoval zakladatel skupiny a ještě připojil několik postřehů: „Myslím si, že za oněch dvaadvacet let se na našich dolnobenešovských vystoupeních vystřídalo několik generací posluchačů.“

Jak již bylo na předchozích řádcích uvedeno, letošek bude okořeněn skladbami z nového CD DIAGNÓZA 2012, které by se do prodeje mohlo dostat už brzy. „Domnívám se, že do konce dubna bychom ji měli stoprocentně vydat. Nahrávání jsme dovršili už někdy v půli února,“ poznamenal dále Marcel Woodman.

Zazní pár věcí z nového alba

Kapela se snaží přepracovávat tradiční rock'n'rollové pecky do češtiny. Také v případě nového alba se sáhlo do padesátých či šedesátých let minulého století, kdy tento hudební žánr doslova hýbal světem. „Textař a zpěvák Marek Dohnal umí dát naším textům šmrnc. Perfektně zvládá anglické frázování. Nikdy nechybí nějaký ten fór, ale i myšlenka,“ chválil svého kolegu z kapely.

Kapela vznikla krátce po revoluci

Začátky Rock & Roll Bandu Marcela Woodmana byly hodně zajímavé. Soubor se dal do kupy nedlouho po revoluci. „Tenkrát jsem dostal nápad, že bych mohl založit rock'n'rollovou skupinu. V té době tu nic podobného vůbec nebylo. Věděli jsme, že takový band má svou budoucnost,“ vzpomínal Marcel Woodman.

Zrod kapely se datuje přesně na 10. března 1990, kdy se v restauraci U Mámy v ostravském Pustkovci konal první rock'n'rollový ples ve Woodmanově podání. Vcelku nedávno tedy skupina oslavila své dvaadvacáté narozeniny. Dneska už je Rock & Roll Band Marcela Woodmana celorepublikově uznávaným hudebním tělesem. Když se řekne Woodman, všem by měl okamžitě naskočit rock'n'roll.

„Tahle hudba, alespoň podle mého, posluchače pohltí vždycky. Je to styl života. Ať už se bavíme o oblékání anebo muzice samotné,“ uvedl.

Zahráli si také s Little Richardem

Každá kapela má svůj vzor a ani Marcel Woodman není výjimkou. „Už je to hodně dávno, co jsem začal poslouchat AC/DC. Jejich hudba mě bere dodnes. Jde o rock'n'roll se vším všudy, i když jejich kytary dělají takový tvrdší sound,“ prozradil frontman skupiny a jedním dechem doplnil: „Je tady ještě Little Richard, s nímž jsme se setkali na společném koncertě. Určitě zmíním i Chucka Berryho a Billa Haleyho.“

Domovskou scénou tohoto bandu je bezesporu ostravský klub Garage. „Dlouhou dobu jsme si ho pronajímali. Když se naskytla možnost koupě, neváhali jsme,“ přiznal Marcel Woodman. Garage je dneska zárukou kvality. Cestu si zde pravidelně nachází nejen tuzemská hudební špička. V nejbližší době se na jeho pódiu objeví kapely jako Napalm Death, Mandrage nebo Arakain s Lucií Bílou, což patrně hovoří za vše.

Pořád téměř v nezměněné sestavě

Rock & Roll Band jezdí často na Slovensko nebo do Polska. Všude mají velký úspěch. Nejdůležitější ovšem je, že za více než dvaadvacet let existence zůstal jedenáctičlenný soubor prakticky v nezměněné podobě. „Za ty roky jsme se rozloučili jen s dvěma členy. Jsem rád, že naše hudba lidi baví. Nejspíš to děláme srdcem a to lidi poznají,“ odhadoval Marcel Woodman.

K Opavsku má obzvlášť vřelý vztah. „Z Prajzské máme hned několik muzikantů. Na Mendlově gymnáziu jsem dokonce studoval, takže k Opavě a k celému tomuto regionu mám velice blízko,“ zakončil. Retro ples je v dolnobenešovském kulturáku na programu dnes večer. Začíná se ve 20 hodin.

Petr Dušek