Malířův projev, který v sobě snoubí secesní stylizaci s expresí, reflektuje jeho německé nacionální smýšlení. Narodil se ale v Opavě v rodině výtvarníků, kde ze začátku tvořil se svým bratrem.

„Za války působil jako frontový malíř, kdy vytvořil asi sto kreseb a obrazů s válečnou tematikou," referuje ve svém článku historik Josef Gebauer. Po skončení války se Richard Assmann usadil v Opavě.

„Ilustroval knihy Život zvířat od Brehma a „Romantische Garten" od Bruna Hanse Wittetse, dodával ilustrace pro Wiener Bilder, spolupracoval s novinami v Lipsku a Krnově, maloval pohlednice a obrázky pro učebnice, soubor kalendářů vydávaných opavským tiskařem Drechslerem, byl autorem mnoha plakátů a diplomů.

Pro farní kostel v Bruntále namaloval 4 obrazy. Jestliže se jeho kresby vyznačují svižností a vtipem, jsou jeho olejomalby provedeny v duchu strohého naturalizmu," pokračuje Gebauer.

Opavanům je ale znám především díky své tvorbě v oblasti propagace a karikatury. Na sklonku rakousko-uherské monarchie ve svém díle například obul do bruslí majitele železářského obchodu či majitele likérky. Oba se totiž angažovali ve vedení bruslařského spolku.

„Některá jeho díla má v depozitu Slezské zemské muzeum, většina vystavených děl ale bude zapůjčena ze sbírky soukromého sběratele," dodává k výstavě náměstek primátora Dalibor Halátek.

Expozici věnovanou Richardu Assmannovi otevřou v Domě umění v úterý 14. července v pět hodin odpoledne.

Další expozice

Expozici s názvem No Stress!, kterou vytvořili Jana Jabůrková a Jiří Turek. Výstava fotografií, které vznikly 
v období posledních pěti let, přibližuje život obyčejných lidí žijících na Kapverdských ostrovech.

K vidění bude rovněž výstava katalánského uskupení BAND, které představuje nastupující generaci španělských architektů. Na výstavě bude ukázána barcelonská architektura a design. Skupina BAND vznikla spojením tří architektonických kanceláří a tvoří ji pět umělců.

„Společným místem jejich tvorby je Katalánsko, Barcelona a Girona. Jejich tvorbu výrazně ovlivňuje krajinný potenciál, tradice a zvyklosti. Přes společný názor na architekturu je jejich tvorba jedinečná a různorodá," poznamenal jeden z kurátorů výstavy, Rastislav Udžan.

Dále na společné vernisáži bude představena i výstava Zase mezi svými slavného rodáka z Velké Polomi Valentýna Držkovice. I když měl rodiči předurčenu dráhu duchovního, jeho životní láskou se stalo výtvarné umění. Díky tomu dnes můžeme obdivovat jeho malby, které tvořil v Paříži i u nás.

Posledním umělcem, který v Domě umění představí svá díla, bude ostravský výtvarník Antonín Gavlas, který spolupracuje s Výtvarnou dílnou uměleckého smaltu ve Frýdlantu nad Ostravicí. Jejich expozice lidem ukáže výstavu Barevné smalty, která se snaží originálním uměleckým projevem upozornit na mizející technologii klasického průmyslového smaltu a přivést ho znovu do našich domovů.

Deset výtvarníků z České republiky, Polska, Slovenska a Maďarska vytvořilo barevné smaltované vany, plně funkční a použitelné v každé běžné koupelně, které jsou zároveň originálními uměleckými díly.