„Výstava mapuje mou životní cestu. Je to vlastně průřez několika životními etapami," vysvětlil Herrmann. Umělcova díla uvidí zájemci v městské galerii v Hradci nad Moravicí od desátého září až do konce října. Výstava je součástí celoroční činnosti opavské výtvarné skupiny ITA, kterou grantem podporuje město Opava.

Ve velkých galerijních prostorách bývalé školy Herrmann představí asi šedesát obrazů a fotografií. Výstavu chce rozdělit na tři základní celky, z nichž každý bude zobrazovat jinou část jeho tvorby.

První místnost zaplní Herrmannova tradiční díla ve znamení symbolismu. Na své si přijdou jak příznivci olejomaleb, tak lidé, kteří více ocení dobré fotografie. Druhá část výstavy se bude věnovat ilustracím Rostislava Herrmanna ke knihám poezie Miroslava Černého.

V poslední místnosti návštěvníci uvidí o něco expresivnější obrazy s uvolněnějším rukopisem a větší barevností. Těm dal autor v poslední době kvůli zdravotním problémům přednost.

„U mé klasické symbolistické tvorby jsem běžně strávil den v kuse. Každá vrstva se totiž musí nanést najednou. S bolavými zády jsem u toho nevydržel sedět," řekl Rostislav Herrmann. Styl práce tedy musel na chvíli změnit. „Některé z těchto obrazů jsem vytvořil už dříve, když jsem si chtěl vyčistit hlavu. Všechny mířily do šuplíku. Teď je konečně představím," dodal umělec.

Lada Poštulková