V pátek 16. listopadu zahraje ve 20 hodin v opavském klubu Art uskupení Rough and Rocky Road, jež tento hudební styl v České republice pyšně reprezentuje. Na otázky odpovídal kytarista a zpěvák Martin Vitásek.

V Opavě jste již vystupovali. Máte rádi zdejší publikum?

Opava je krásné město a žijí zde příjemní lidé. Vždy se sem rádi vracíme, velmi rádi hrajeme pro opavské publikum, které dokáže dobrou muziku ocenit, jak jsme se již nejednou měli možnost přesvědčit.

Máme rádi, když spokojený posluchač dá průchod svým emocím a dá umělci pocítit, že prožívá něco, co jej naplňuje, a tak se nám tady v Opavě vrací spousta energie, elánu a úsilí, které do své tvorby a interpretace vkládáme.

Co diváky na pátečním koncertu čeká?

Diváci se mohou těšit na netradiční hudební zážitek v tradičním příjemném prostředí klubové scény klubu Art v Obecním domě. Jak se nám podzim překulil přes svou polovinu, přichází chladnější až mrazivé večery, kdy se lidé scházejí už odpradávna na příjemných místech v teple, kde si mohou dát dobré pití a oddávat se sdíleným emotivním zážitkům a přátelským rozhovorům. A to je přesně ta atmosféra, kterou chceme vytvořit a kterou posluchači kapela Rough and Rocky Road v tomto období nabízí.

Řekl bych, že žánr bluegrass není v Česku příliš zastoupený. Berete to jako výhodu, že jste v podstatě jedineční?

Já bych řekl, že bluegrass a jeho akustické odnože jsou u nás žánr naopak hojně zastoupený, jak co se týká interpretů, tak i relativně širokého publika. Svědčí o tom i fakt, že Česko je jako bluegrassová velmoc ve světovém měřítku na třetím místě. První dvě příčky náleží USA jakožto kolébce žánru a překvapivě Japonsku. Žánr je prostě méně mediálně preferovaný.

Nicméně musím říct, že těžíme i z toho, že jsme svou tvorbou, která sice čerpá z kořenů žánru, ale velkou měrou se mu i vymyká a překračuje jeho mantinely, jedineční. Nikdo z nás se v Americe nenarodil, a tak naše hudba vždy bude trochu jiná než ta od rodilých Američanů, což vidím jako pozitivum.

Jak jste již zmínil, tento styl má kořeny na jihu USA. Povedlo se vám tuto oblast navštívit či zde rovnou koncertovat?

Já jsem byl v USA před pár lety, kdy jsem vystupoval s česko-slovenskou kapelou 29 Strings i na největším a nejvýznamnějším bluegrassovém festivalu IBMA v Nashvillu, který se od příštího roku přesouvá do státu North Carolina. Musím říct, že je to velkolepý pocit, být součástí všeho toho dění a rozhodně stojí za to zúčastnit se udílení cen v prostředí Ryman Auditoria, původní Grand Ole Opery, kde jsou oceňováni přední interpreti žánru.

Když už jsme u místopisu, v létě jste vystupovali ve Skandinávii. Jaká to byla zkušenost?

Byl to pochopitelně jedinečný zážitek, učit se a vystupovat v Norsku vedle písničkáře, kytaristy a zpěváka Američana Chrise Jonese.

Jak to vypadá s diskografií Rough and Rocky Road? Chystáte se do studia?

Do studia se chystáme na jaře 2013. Již teď se všichni moc těšíme. Je to zase trošku jiná práce a ve výsledku držíte v ruce hmatatelný výsledek svého úsilí a tvrdé práce. To je báječné. V současné chvíli máme ale k dispozici propagační DVD Rough and Rocky Road original acoustic music.

Vojtěch Tkáč