Tradice začala zhruba před deseti lety, kdy bylo založeno Občanské sdružení Vladislava Vančury v Háji ve Slezsku. Propagují tak jméno a dílo spisovatele, dramatika, scenáristy a režiséra Vladislava Vančury, který se tady narodil a má zde také pomník.

Na Rozmarné léto by sám autor mohl být pyšný. To totiž sdružuje stejné umělecké duše, jako byl on. Každoročně jsou do Háje zváni spisovatelé, výtvarníci a jiní umělci, a to nejen z České republiky, ale také ze Slovenska a z Polska.

„Od roku 2005 je za přínos kulturních hodnot a samozřejmě za popularizaci díla slavného rodáka udělována umělcům i uměleckým kolektivům, zejména v mikroregionu Matice Slezská, Cena Vladislava Vančury," vysvětluje místopředseda Sdružení Vladislava Vančury Ladislav Ludvík.

Sdružení Vladislava Vančury se ale kromě této každoroční tradice věnuje také jiným aktivitám. Například z nepoužívané hájecké kaple se stala výstavní síň a při příležitosti 115. výročí narození Vladislava Vančury byla na jeho rodném domě odhalena pamětní deska.

Největší zvláštností a kuriozitou sdružení je, že má také svou vlastní hudební skupinu Hájecký šramle, která vystoupila na festivalech v Liptovských Slizčích a polské Ratiboři. Skupina má v repertoáru takřka dvě stě lidových a zlidovělých skladeb.

Sdružení vydává, ale také publikuje. Může se pochlubit mimo jiné tím, že z jeho podnětu a za jeho přispění bylo do španělštiny přeloženo Vančurovo Rozmarné léto. Do budoucna by rádi například vybudovali stezku Vladislava Vančury a vytvořili jeho pamětní síň. Tou hlavní činností ale i nadále zůstává Rozmarné léto. To letošní se uskuteční 22. června v Háji ve Slezsku v Dohnálkově parku. V zajímavém kulturním programu bude například vystoupení mažoretek z Ratiboře, taneční soubory z Kyjovic nebo vzpomínka na Vladislava Vančuru.