Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdeněk Stuchlík představil soubor svých nových fotografií

Opava /POZVÁNKA/ - Soubor svých nových fotografií představil minulý týden na vernisáži děkan Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity (FPF SU) v Opavě Zdeněk Stuchlík, mezinárodně renomovaný profesor astrofyziky a teoretické fyziky a současně úspěšný fotograf.

6.6.2014
SDÍLEJ:

Skryté město - Peking.Foto: Zdeněk Stuchlík

Stalo se tak u příležitosti konání 14. semináře nazvaného Kognice a umělý život, který v Zaječí u Velkých Pavlovic organizoval Ústav informatiky FPF SU.

„Jde o pravidelné semináře, které organizují české i slovenské univerzity. Účastní se jich mimochodem bratr Václava Havla Ivan Havel," podotkl děkan Stuchlík, který kromě prezentace svých nových dvanácti fotografií přednesl také přednášku o vztahu vědy a umění. „Věda a umění jsou dvě paralelní cesty k pochopení světa," tvrdí Zdněk Stuchlík.

Vernisáže nazvané Skryté prostory - skryté osudy se účastnil rektor SU Rudolf Žáček a proděkanka Irena Korbelářová. Úvodní slovo přednesl zástupce vedoucího Institutu tvůrčí fotografie (ITF) SU Jiří Siostrzonek.

Vedoucí ITF Vladimír Birgus pak k fotografiím mj. napsal: „I když se Zdeněk Stuchlík zajímal o výtvarné umění, hudbu, film a literaturu už během svých studií, na vlastní uměleckou dráhu se vydal daleko později. V roce 2002 poprvé v prostorách Slezské univerzity nesměle vystavil tematicky i stylově různorodé snímky, které většinou vznikaly ve volných chvílích na vědeckých kongresech a zahraničních stážích.

Své cykly a výstavy často označuje názvy, které odkazují na propojení vnějšího a vnitřního světa: Hledání souvislostí, Tušení souvislostí, Metamorfózy, Mezi dnem a snem, Mytické město, Tušení souladu, Magie přírody a nyní Skryté prostory skryté osudy.

Stuchlík stále častěji směřuje k abstrakci. Pokud se v jeho snímcích objevují lidé, jde často jenom o siluety postav, navíc mnohdy rozostřené pohybovou neostrostí či fotografované v protisvětle. Lidé na Stuchlíkových fotografiích tak ztrácejí konkrétnost a stávají se jakýmisi zástupnými symboly osamělých poutníků naším světem.

Výstavní soubor Skryté prostory skryté osudy, kterým se představuje nyní, je možno považovat v dosavadní Stuchlíkově tvorbě za stylově nejkompaktnější a obsahově nejhlubší. Všechny fotografie jsou vysoce estetizovány a stylizovány, zobrazené motivy v nich mnohdy bývají jenom obtížně rozeznatelné a mnohdy jsou minimalizovány jen na elementární tvary.

Autor nezapře inspiraci jinými uměleckými díly od impresionismu, symbolismu, abstrakce až k magickému realismu, a jak sám autor uvádí, k magickému kubismu. Postupně se mu však podařilo vytvořit vlastní autorský rukopis, díky němuž jsou jeho práce rozeznatelné na první pohled. Jeho fotografie postupně směřují ke stále náročnějšímu myšlenkovému podtextu a současně ke stále jednodušší formě s minimem motivů."

Zdeněk Stuchlík je především vysokoškolským profesorem, mnohaletým děkanem Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě a vědcem, který vede prestižní opavské Centrum teoretické fyziky a astrofyziky a spolupracuje s univerzitami v Oxfordu, Göteborgu nebo Bergenu, s Evropskou laboratoří pro fyziku částic CERN u Ženevy a se SISSA v Terstu a publikuje v nejvýznamnějších vědeckých časopisech.

Je však úspěšný i v umělecké činnosti, v níž za posledních dvanáct let vytvořil stovky fotografií, které představil na několika desítkách výstav u nás i v zahraničí, v několika katalozích i v samostatné knižní monografii s textem Svatavy Urbanové, která vyšla v roce 2007. Ve svém díle ukazuje, že věda a umění nejsou oddělené disciplíny. Spojuje je invence, kreativita i fantazie."

Autor: Zuzana Urbánková

6.6.2014
SDÍLEJ:
Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Ilustrační foto.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení