Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skupina ITA vystavuje v opavském Minoritu

Opava /POZVÁNKA/ - Ve středu v 17 hodin proběhne v Gotické síni Minoritského kláštera v Opavě vernisáž osmé výroční výstavy výtvarné skupiny ITA. Členy skupiny jsou Zdeňka Pavlíčková, Rostislav Herrmann a Radoslav Tošenovský, letošním hostem je fotograf František Mazáč.

6.6.2012
SDÍLEJ:

František Mazáč výřez jedné z fotografií pouští v Namibii, 2012.Foto: archiv umělce

Pavlíčková se tradičně představuje souborem kreseb tužkou, které již po léta tvoří základ její tvorby. Nezapře svůj typický lyrismus a osobitý smysl pro stylizaci. Jádro vystavené kolekce tvoří cyklus „Trávy". V něm se do rytmiky střídání valérů šedí promítá prostá krása přírodního materiálu, zároveň ale kresby skrývají náznaky přediva mezilidských vztahů zakódovaných do otepí stébel, jejichž uspořádání na formátech je pouze zdánlivě náhodné.

Rostislav Herrmann vystavuje především fotografie z cyklu „Postindustria". Práce vycházejí ze zobrazení objektů vytvořených lidskou rukou, zároveň ale dotčených časem a přirozeně erodovaných, případně nesoucích záznamy vrypů a jiných individuálních „vzkazů a sdělení".

Celý cyklus je zamyšlením nad místem člověka v globálním prostředí. Snaží se rovněž otevírat otázku smyslu a cíle, případně důsledků lidské činnosti. Hledá východiska, harmonii mezi člověkem a prostředím.

.

Rostislav Herrmann - výřez z cyklu POSTINDUSTRIA, 2012.

Radoslav Tošenovský se ve svých kresebných abstraktních kompozicích zaměřuje na zachycení nejrůznějších struktur a povrchů přírodních i umělých materiálů. S oblibou využívá techniku frotáže, známou už od dob dadaismu a kubismu, kterou kombinuje s kresbou i malbou. V obrazech se odrážejí pocity, duševní rozpoložení a zkušenosti autora, případně konkrétní inspirační zdroje, kterými jsou kromě přírody také hudba a literatura.

.

Radoslav Tošenovský - bez názvu, fotáž, 2012.

Fotografie Františka Mazáče vznikly během jeho nedávné cesty po Namibii. Autor vybral snímky pouště, která má právě v této africké zemi mnoho podob. Vznikají zde až minimalisticky působící hry světla na hladkém povrchu písečných dun, stopy vzácného pouštního života, dramatické scenérie skal a suti. V minulých letech Mazáč fotografoval na Islandu, v Číně a v dalších zemích. Své fotografie vystavoval mimo jiné na třech ročnících přehlídky Praguephoto.

Úvodní slovo k vernisáži skupiny ITA přednese Zdeňka Pfefferová. Hudbou budou provázet Václav Holan a Jan Hanousek. Výstava potrvá do 29. června 2012.

Rostislav Herrmann

Autor: Redakce

6.6.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Městské včely chová na jednom ze svých domů na opavském Dolním náměstí Jiří Štepáník.

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Jedinečná konkatedrála prošla několika slohy

/HISTORIE/ Název konkatedrála je používán v případě, když má biskup dva sídelní kostely. První z nich se klasicky nazývá katedrála, druhý konkatedrála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení