Jednou z nejzajímavějších novinek pro letošní rok je skutečnost, že do letošní Slezské muzejní noci se zapojí také Dolní oblast Vítkovic. Na území Opavska se budete moci podívat hned do čtyř objektů spadajících pod SZM. V Opavě půjde o Historickou výstavní budovu a také Památník Petra Bezruče. Dále pak se jedná o Arboretum Nový Dvůr a také Památník II. světové války v Hrabyni.

„V minulých letech jsme měli velkou smůlu na počasí. Pořád nám pršelo. Stále koukáme na předpověď, snad tentokrát bude hezky," doufala náměstkyně pro společenské vědy Slezského muzea Markéta Kouřilová.

K dispozici budou autobusy a vlak

Pokud si program dobře naplánujete, můžete stihnout obejít úplně všechno. Připraveny jsou celkem tři autobusové linky, které vás z Opavy dovezou do Hrabyně, Nového Dvora anebo třeba i Vítkovic. Do Ostravy navíc bude z Krnova vyslán historický motorový vlak, kterému nikdo neřekne jinak než Hurvínek.

Vlak bude mimo jiné stát na stanicích Opava-východ a Ostrava-Svinov. „Sami jsme zvědaví na to, jak to celé dopadne. Návštěvníci budou moci dojet na zastávku Ostrava-střed a pak se hned vydat na prohlídku do Vítkovic. Nejpopulárnější je se nechat výtahem vyvézt nahoru na Vysokou pec," poznamenal obchodní a marketingový zástupce Dolní oblasti Vítkovic.

Slezská muzejní noc i v Hlučíně

Do projektu Slezské muzejní noci je celkově zapojena desítka muzeí a kulturních organizací z celého Moravskoslezského kraje. Mezi nimi je samozřejmě i ta opavská. Komentované prohlídky se uskuteční v Domě umění a Obecním domě. Prohlédnout si budete moci také Švédskou kapli na Ratibořské ulici v Kateřinkách.

Pozadu nezůstávají ani v Hlučíně. V rámci Slezské muzejní noci a Noci kostelů se můžete podívat do Muzea Hlučínska, Červeného kostela a kostelů svatého Jana Křtitele a svaté Markéty. „Celou akci jsme chtěli přiblížit dětem, protože právě na tento pátek připadá Den dětí. Zároveň jsme ji chtěli spojit s Nocí kostelů, která také proběhne zítra," nastínil směr, kterým se chce Muzeum Hlučínska ubírat jeho ředitel Metoděj Chrástecký.

Slezská muzejní noc bude v Historické výstavní budově Slezského muzea oficiálně zahájena zítra v 17.30. V Památníku Petra Bezruče, Památníku II. světové války, Arboretu a také Muzeu Hlučínska se začíná v 18 hodin. V kostelech svatého Jana Křtitele a svaté Markéty je začátek stanoven na 19. hodinu. Na 20 hodin je pak naplánován začátek i v hlučínském Červeném kostele. Vstup je všude volný.

Petr Dušek