Na programu budou různé výstavy a jejich komentované prohlídky. Hned na úvod musíme prozradit, že velkým tahákem je bezesporu nová expozice Slezsko. Vzhledem k tomu, že v současnosti rekonstruovanou Historickou výstavní budovu Slezského zemského muzea navštívilo okolo 9500 návštěvníků, nachystali zaměstnanci muzea speciální soutěž.

Pokud se stanete desetitisícím platícím návštěvníkem, obdržíte dvě čestné vstupenky. „Tímto malým dárkem chceme poděkovat našim návštěvníkům, kteří nám dokazují, že nová expozice Slezsko přináší výsledky, které jsme s napětím očekávali," prozradil ředitel SZMO Antonín Šimčík.

Několik zajímavých výstav

Už v sobotu 10. července můžete být svědky komentované prohlídky výstavy s názvem Pod křídly génia Proměny expozic v Historické výstavní budově. Návštěvníci se dozví něco o 115leté historii výstavní činnosti Slezského zemského muzea od jeho vzniku až po současnost tedy mezi lety 1895 až 2010.

Na vlastní oči se přesvědčíte o tom, jakým způsobem se za tu dobu stálá expozice SZMO změnila. A to jak po obsahové, tak po estetické stránce. Například se setkáte se sbírkovými předměty z dřívějších expozic a fotografiemi ilustrujícími původní podobu. Začátek celé komentované prohlídky je naplánován na 17. hodinu.

Co se týče výstav, zdaleka nemusíte zůstat pouze v Opavě. Parádní expozice jsou nachystány také v areálu Arboreta Nového Dvora. Zcela nepochybně byste neměli zmeškat červencovou výstavu balkonových rostlin. K vidění budou známé i méně známé druhy. Celkově si autoři expozice pro vás připravili téměř stovku různých odrůd.

U července ještě chvíli zůstaneme, protože je třeba upozornit na výstavu Kouzlo živých motýlů, kterou je možno navštívit denně mezi 9. až 16. hodinou. Když se poštěstí, návštěvníci budou moci sledovat líhnutí motýlů z kukel naživo.

Podívejte se do mikrosvěta

Také ve druhé polovině července to v Arboretu bude určitě stát za to. Hlavně a především se o to postará expozice s názvem Biomimetika inspirace přírodou. Dozvíte mnoho o tom, jak fungují mikro- a nanostruktury biologických objektů. Seznámíte se s elektronovou mikroskopií a budete moci sledovat povrchy a vnitřní struktury mikroskopických objektů.

Jestliže máte zájem tuto výstavu navštívit, nezapomeňte, že je na programu 18. července. Slavnostní vernisáž odstartuje přesně v 16 hodin.

Petr Dušek