Fotografie, malbu, objekty a audiovizuální tvorbu představí návštěvníkům nezávislí umělci, studenti Fakulty umění Ostravské univerzity, Institutu tvůrčí fotografie a dalších oborů Slezské univerzity v Opavě, studenti středních škol i žáci základních uměleckých škol z Jeseníku a Města Albrechtic.

„Loňský ročník se setkal s obrovským zájmem z řad návštěvníků. Že výstavu vidělo na dva tisíce lidí, nás samotné překvapilo. Naším cílem je v tomto duchu pokračovat. I proto došlo k změně v názvu výstavy. Pro následující roky budeme používat název Slezské Rudoltice s označením aktuálního roku.

Výstavu totiž nepořádáme kvůli sobě, ale pro lidi, kteří region navštíví, a především pro ty, kteří zde žijí. Naším přáním je, aby projekt výstav na zámku přijali za svůj," upřesňuje Jakub Kožiál, jeden z organizátorů výstavy.

Tahákem letošního ročníku je Jan Pohribný, jeden z nejvýznamnějších současných českých krajinářů, který do zobrazení krajiny záměrně zasahuje a pomocí mystiky ji činí přímo magickou. Nejen za publikaci s názvem Kreativní světlo ve fotografii, ale i dlouholetý přínos české fotografii, se stal Osobností české fotografie roku 2011.

Pozvání přijali i zahraniční hosté, malíř Jéróme Fontan z Francie a mexický umělec Javier Calderon pracující s videoinstalací.

Vernisážový víkend výstavy, který ji odstartuje, proběhne od soboty 15.června 2013 od 14:00 hodin na zámku ve Slezských Rudolticích. Mimo starosty obce Mojmíra Pargače výstavu zahájí i výše zmíněný Jan Pohribný a zástupce vedoucího Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě Jiří Siostrzonek.

Součástí vernisáže je i kulturní program, tvůrčí dílna pro děti a prohlídka zámku. Výstava potrvá do 8. září letošního roku. Realizační tým „photo nophoto" tvoří: Alexandra Bočková, Petra Vlčková, Vladimír Ryška a Jakub Kožiál. Bližší informace: Alexandra Bočková, tel. 728 658 712, mail: photonophoto@gmail.com, facebookový profil: „Slezské Rudoltice 2013".

Jakub Kožiál