Sedm soch včetně koně v Opavě a osm v ostravském obchodním centru Galerie. Po Praze a Karlových Varech mají lidé unikátní možnost vidět legendu mezi archeologickými památkami od tohoto pátku 5. října až do 11. listopadu i v našem kraji.

„Expozice terakotové armády umožní návštěvníkům nahlédnout do fascinujícího podzemního světa živých mrtvých. Jeden z nejcennějších artefaktů čínské historie si bezpochyby zaslouží být na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Věřím, že výstava potěší nejenom zájemce o historii," říká marketingová manažerka obchodních center Tesco Renata Nejtková.

Osm tisíc bojovníků

Pohřbená terakotová armáda pocházející z let 259 až 210 před naším letopočtem má sama o sobě až kolem osmi tisíc bojovníků. A to ještě většina není odkryta celá. Ačkoli tedy z jednoho z největších a nejbohatších mauzoleí dějin lidstva, nazývaného také někdy osmým divem světa, v Opavě spatříme jen pouhý zlomek, jedná se o neopakovatelnou příležitost.

Výstava sice nenabídne divákovi originál tisíciletých soch, ty jsou až příliš vzácné a křehké. ale ani tak nebudou návštěvníci o nic ochuzeni. „Jsou to jejich nejdokonalejší repliky na světě, které byly vyrobeny v původní provincii, původním způsobem i ze stejného materiálu, tedy terakotové hlíny," uvádí Renata Nejtková.

Exponáty jsou draze pojištěny

O vzácnosti exponátů svědčí i fakt, že jsou velice draze pojištěny. „Konkrétní číslo bohužel nemůžeme uveřejnit. Nicméně vzhledem k tomu, že se jedná o věrné repliky, jejich hodnota je velmi vysoká, a jejich transport i vystavování tedy podléhá důkladným bezpečnostním procedurám," potvrzuje Nejtková.

V rámci výstavy se budou konat v Opavě i Ostravě rovněž různé soutěže a jako suvenýry z výstavy si pak budou moci odnést zájemci kupříkladu i zmenšené napodobeniny jednotlivých soch. V Opavě i Ostravě bude expozice otevřena veřejnosti denně od 10 do 20 hodin a vstup na ni je zdarma.

Nejunikátnější mauzoleum světa

Terakotová armáda je mauzoleum císaře Čchin Š'-chuang-ti, prvního vládce dynastie Čchin, známého mimo jiné vybudováním Čínské zdi. Patří mezi nejunikátnější mauzolea světa. Hliněné sochy dosud objevených zhruba osmi tisíc terakotových válečníků a šesti set koní z doby kolem toku 220 př. n. l. v životní velikosti byly ukryté ve třech oddílech pod zemí poblíž čínského města Si-an.

Vojsko tam přečkalo celá tisíciletí v dobově přesných regimentech. Jeho čelo tvoří tři řady vojáků a každý šik má osmašedesát vojáků. Za nimi jsou jednotlivé oddíly ve čtyřstupech a s dřevěnými bojovými vozy taženými koňmi. Plastiky vojáků i zvířat jsou propracované do drobných detailů včetně výrazu obličeje a držení těla.

Každá socha je jedinečná i tím, že se v souboru už neopakuje. Komplex byl náhodně objevený v roce 1974 rolníky, se kterými se při kopání studny nečekaně propadla zem. Skončili ve starověké chodbě s hliněným vojskem, nález si pro sebe nenechali a na místo hned nastoupili archeologové.

Vzhledem k unikátnosti nálezu postupují odkrývací práce velmi pomalu a opatrně. Celé tři třetiny bojovníků zůstávají i se svým panovníkem – císařem Čchin – stále pohřbeni pod vrstvou hlíny. Čína je na svou terakotovou armádu nesmírně pyšná a vojáci, už ve zmenšené podobě, jsou vyhledávaným suvenýrem turistů.