Autor Giacomo Puccini ji obdařil hudbou plnou něhy, vášně i nenávisti. Titulní hrdinkou je slavná zpěvačka Tosca, milující malíře Cavaradossiho. Ten se snaží pomoci příteli, pronásledovanému policejním šéfem Scarpiem.

Když je prozrazen, spáchá sebevraždu a Scarpio uvrhne do žaláře Cavaradossiho, kterého podezřívá, že příteli pomohl. Důvodem je policistova touha po Tosce, které navrhne obchod musí s ním být výměnou za milencův život. Zoufalá zpěvačka jej přijímá.

Dohodne se se Scarpiem, že Cavaradossi bude zastřelený jen naoko slepou patronou a pak může uprchnout. Jakmile však Scarpio vyžaduje naplnění své podmínky, Tosca ho probodne a uprchne. Když je však Cavaradossi zastřelen skutečně, Tosce se zřítí svět a spáchá sebevraždu.

Opavské provedení režijně nastudovala Jana Andělová Pletichová s Katarínou Jorda Kramolišovou, Katarínou Vovkovou a Andou Louise Bogza v titulní roli. Cavaradossim budou Juraj Nociar a Jakub Rousek, Scarpia ztvární Alexander Vovk v alternaci s Gustávem Beláčkem a Davidem Szendiuchem.

Konzulem Angelottim budou Dalibor Hrda se Zdeňkem Kaplem a další postavy představí Rudolf Medňanský, Roman Cimbál, Peter Soós, Anna Bocanová, Lenka Jakubcová a Jonáš Slovák. Scénu navrhl Jaroslav Milfajt a kostýmy Tomáš Kypta, divadelní orchestr povedou Francesco Bottigliero a Damiano Binetti.

Skladatel Giacomo Puccini je představitelem vrcholu italského operního verismu. U diváků dokázal vycítit touhu po sentimentalitě a uměl ji využít. Jeho opery, ať už Bohéma, Tosca, Madame Butterfly nebo Turandot, útočí na city publika velmi silně a vyvolávají odpovídající ohlas.

Jeho díla patří jednoznačně do pokladnice světové operní tvorby.