Když se dá pár hlav dohromady, připojí se snaha o jakousi osobní vzpouru proti jistému režimu a vůle po vlastní svobodné zábavě, mohou se zrodit ideální podmínky pro vznik podobně originální a neo-třelé akce, jako je tradiční Týden divů. V jeho rámci se i tento rok sejdou členové osmi týmů a budou navzájem zápolit v různých sportovních, ale především recesistických disciplínách.

Poprvé se Týden divů konal již v roce 1974 a zúčastnily se ho čtyři týmy. Mezitím přibývalo jak disciplín, tak aktérů, a letos se tedy může uskutečnit již 39. ročník této akce. Vše odstartuje tento pátek 27. července seznamovacím večírkem, na kterém se promítá film z loňského klání a záznamy z historických ročníků.

Následujícím dnem počínaje se rozjede kolotoč samotných zábavných klání a program bude vskutku pestrý. Nedělní program se odehraje od 10 hodin v Areálu zdraví v Opavě-Kylešovicích. Diváci se mohou těšit na skok do dálky s kufrem v ruce a batohem na zádech, hod galoší se sedmi litry vody, souboj v pytli na kládě nad vodou, plivání třešňové pecky, posouvání krabičky sirek pomocí bramboru na provázku či velice atraktivní a nezbytnou disciplínu pití piva na hlavě.

Večer se pak ponese v duchu pokeru a mariáše v pivnici Marina.

Program poté bude pokračovat fotbalovými utkáními, bowlingem nebo třeba mariášem i po další dny. V pátek 3. srpna se pak mimo jiné od 10 hodin uskuteční na koupališti v Městských sadech souboj v golfu a od 20 hodin Oldie´s party.

Tečku za týdnem plným těch nejroztodivnějších sportovních klání v duchu recese udělá v neděli 4. srpna od 10 hodin fotbalové finále na Sokolce, kde se od 12 hodin bude také házet vejcem, načež naváže u Kolofíkova nábřeží o hodinu později disciplína zvaná brod při které je nutné dostat se přes řeku v pláštěnkách, s potápěčskými brýlemi a šnorchly a na úplný závěr se uskuteční v chvalíkovické sokolovně Ples Ugandy, kde proběhne jak poslední disciplína, tedy štafetové pití piva na čas zvané Sedm statečných, tak slavnostní vyhlášení.

Kompletní program Týdne divů lze nalézt na stránkách www.tydendivu.cz.

Tomáš Pustka

Libor Langer: „Vyčítali nám například, že jsme ničili potraviny, které socialistické zemědělství produkovalo"

Libor LangerJe tady opět přelom prázdnin a s ním, jako každý rok, populární akce Týden divů. Během něj se osm týmů střetne jak v klasických sportech typu fotbal a bowling, tak i v netradičních a nevídaných disciplínách jako jsou Skok s kufrem a batohem, Hod galošem, Pití piva na hlavě, Hod vejcem, Plivání pecek, Brod přes řeku a další. Tento ročník vypukne již dnes 27. července.

Někteří berou Týden divů jako soutěž, jiní jako odpočinkovou aktivitu. V každém případě se u toho všichni už po dlouhá léta baví a jde hlavně a především o zábavu. Připravili jsme si pro vás rozhovor s Liborem Langerem, kterého většina účastníků Týdne divů zná pod přezdívkou Koleno. Jedná se o manažera soutěžního týmu Pimlico a jednoho ze zakládajících členů této ojedinělé akce.

Pokolikáté se již Týden divů koná? Účastníte se od prvního ročníku?

Jedná se o 39. ročník. Poprvé se Týden divů konal v roce 1973. Ano, já se účastním už od prvního ročníku, takže by se tedy asi dalo říct, že jsem jeden ze zakládajících členů.

Změnil se od prvního ročníku nějak zásadně smysl a podstata této akce?

Myslím si, že ani ne. Stále je to víceméně stejné. Tehdy byl samozřejmě rozdíl v tom, že byl jiný režim. Byla to hlavně prázdninová aktivita hlavně studentů a jiných lidí z Opavy. Smyslem byla určitě zábava a postupně jakési recesistické disciplíny. Podstata je tedy stále stejná.

Na Týdnu divů soutěží osm týmů. Jaké to jsou a jak se dá případně do jednoho z těchto týmů dostat?

Ano, je jich vážně osm. Jmenovitě to jsou týmy B-team, Pimlico, University of Tyrshac, Che Snack Tým, Pivoňka, Uganda, Gumma a S.CL.Erotic. Pokud se někdo chce k týmu přidat, stačí oslovit někoho ze členů patřičného týmu, nejlépe manažera. Většinou se to ale rekrutuje z kamarádů a známých. Počet členů jednoho týmu se pohybuje okolo 20 - 25 osob.

Další výjimečností Týdne divů je fakt, že nemá hlavní organizátory. Čím to je?

Je to tak. Minulý režim všechny tehdejší organizátory tvrdě postihoval, takže už jen z toho důvodu jsme nikdy neměli žádného hlavního organizátora. Po něm by jistě ještě víc šli a byl by mnohem více stíhaný. Proto jsme v tom byli vždycky kolektivně. Teď už to funguje přece jenom trochu jinak, protože má každý z týmu svého manažera. Já jsem manažerem týmu Pimlico.

Vybavíte si nějakou památnou situaci z dob socialismu, kdy jste měli opravdové problémy kvůli této akce?

Mnohokrát byly takové situace, kdy nám vyčítali například Hod vejcem. Kvůli tomu, že jsme ničili potraviny, které socialistické zemědělství produkovalo. Největší postih byl určitě v roce 1977, kdy se ještě konal takzvaný Pedál Cup, soutěž o největšího burana. Byli jsme pozatýkáni a zhruba 25 lidi bylo obviněno z trestního činu výtržnictví.

Nakonec z toho naštěstí nic nebylo, ale ten průběh vyšetřování trval hodně dlouho a bylo to dosti nepříjemné. Detaily a další historky si můžete přečíst na internetových stránkách www.tydendivu.cz.

Disciplíny jako je například Kláda (soutěžící se pytlem snaží shodit protivníka z klády do bazénu) mohou být vcelku nebezpečné. Došlo někdy k nějakému závažnějšímu zranění?

Spíš ne. Pamatuji si, že se na Kládě jeden soutěžící zranil, ale to bylo z jeho neopatrnosti, protože místo do vody skočil na břeh a vyvrtl si kotník. Nebezpečné byly spíš některé staré disciplíny, pokud si vzpomínám, tak to byl Skok o tyči přes potok, kdy jsme neměli moc prozkoumané dno. Následně jsme tuto disciplínu zrušili.

Kterou disciplínu byste doporučil divákovi, který je na Týdnu divů poprvé?

To si netroufám říci. Pro každého může být zajímavé něco jiného. Atraktivní disciplína je samozřejmě třeba Pití piva na hlavě. Pro mě je nejzajímavější asi Hod vejcem, protože to jsou mnohdy opravdu dobré výkony! Letitý rekord je myslím 56 nebo 58 metrů, ale někteří borci dosahují hranice těch 40 metrů každým rokem.

Ve kterých disciplínách soutěžíte vy?

Většinou to, co se namane. Hlavně Pití piva na hlavě, i když mi to už moc nejde. Zkrátka, co přijde pod ruku, to dělám.

Mohl byste několika větami pozvat lidi na tento ročník Týdne divů?

Pokud vás to zajímá, tak se určitě přijďte podívat. Atraktivní je určitě první neděle (29. července pozn. autora) v Areálu zdraví v Kylešovicích, kdy se koná většina těch netradičních disciplín. Potom také závěrečná sobota 4. srpna. To proběhne zmiňovaný Hod vejcem na Sokolce a Brod přes řeku u Kolofikova nábřeží. Během týdne bude probíhat turnaj ve fotbale.

Letos jsme zrušili beach volejbal, protože se z toho stala disciplína, kde většinou soutěží už jen poloprofící a podobně, takže to ztratilo to kouzlo a nemůžeme si jen tak zahrát.

Vojtěch Tkáč