A co organizátoři pro účastníky akce připravili? Na programu jsou filmové projekce, originální himalájské výrobky, výstava fotografií i ochutnávka tibetských pokrmů a nápojů. Jedním z pořadatelů je i bývalá náměstkyně primátora a současná zastupitelka Pavla Brady.

„V roce 2003 jsem měla možnost Tibet navštívit. I za těch pár dnů, které jsem strávila v Lhase a okolí, mi bylo zřejmé, že zde vládne strach. Obávám se, že tibetská kultura, jazyk i zvyky brzy z Tibetu vymizí vzhledem k množství Číňanů, kteří se sem za podpory čínských úřadů stěhují a přinášejí svou čínskou kulturu.

Jsem ráda, že si Tibet připomeneme také v našem městě," uvedla jeden z důvodů konání akce Pavla Brady.

Veškeré jednolité programy se odehrají v kavárně AlterNativa, která sídlí Na Valech 5. Na úterý je naplánován film inspirovaný buddhistickou filozofií Slova mého dokonalého učitele a dokument, který natočil britský režisér Joshua Dugdale Bez mrknutí.

Čtvrteční večer bude věnován snímkům z cyklu Poselství Tibeťanů buddhismus a tantrismus. V kavárně budou moct návštěvníci po celý týden zakoupit výrobky Tibeťanů.

Peníze ze vstupného i prodeje poputují k malým mnichům v klášteře Diskit a budou určeny na jejich vzdělávání, kvalitní stravu a lékařskou péči.

Vlajka pro Tibet bude vyvěšena i v Hlučíně

Město Hlučín se také připojí k jedné z nejvýznačnějších symbolických akcí a v úterý 10. března vyvěsí vlajku pro Tibet. Radní města se tak rozhodli proto, aby tím vyjádřili podporu akci na ochranu lidských práv.

„Je velmi důležité poukazovat na porušování lidských práv po celém světě. Pokud se o něm dovíme, je to podle mého názoru naší povinností. Měli bychom si uvědomit, že ekonomické zájmy nejsou vždy prioritou," okomentovala vyvěšení vlajky místostarosta města Hlučín Blanka Kotrlová.

Tibetskou vlajku v Hlučíně poprvé vyvěsili v roce 2013 a k akci se hlučínští rozhodně chtějí připojit i v příštích letech.