Oba se seznámili celkem náhodně. Fencl poslal Mertovi desku jeho skupiny Hromosvod. Druhý jmenovaný ho na oplátku pozval do klubu Kaštan, aby si společně zahráli, a nakonec z toho vzešla vynikající spolupráce.

Zaobírejme se nyní samotným Vladimírem Mertou. Jeden z hlavních představitelů české folkové scény se neprosadil pouze na hudebním poli, znám je také ve světě filmu. Na FAMU vystudoval scénáristiku a režii. Na tomto místě se sluší dodat, že jeho absolventský film byl natočen na motivy povídek spisovatele Oty Pavla Smrt krásných srnců.

Co se týče hudby, z mnohých jeho skladeb jsou dnes již evergreeny. Pro lepší orientaci zmiňme například písně jako Chtít chytit vítr, Astrolog nebo Vzdálené výstřely. Posledním Mertovým albem je Ponorná řeka, která vyšla během loňského roku.

Dá se předpokládat, že některé skladby z této desky kromě mnoha dalších uslyší také posluchači, kteří mají namířeno do opavského Artu. Mertův koncert je naplánován na dnešní večer. Začátek pořadatelé stanovili na již tradiční 20. hodinu.

Petr Dušek