Pavel Milichovský: Chceme, aby naše texty obsahovaly sdělení

Naše redakce si povídala s frontmanem Volantů Pavlem Milichovským, jenž hned na začátku odhalil, na co všechno se mohou posluchači těšit. Gró bude tvořit nová deska (s)HITS. Nejnovější album tohoto souboru je doslova raritní. Kromě písní se na něm nachází i krátký, přibližně pětadvacetiminutový film.

„Snímek nese název Nejrychlejší Matěj a vytvářeli jsme ho společně s absolventy FAMU. Zobrazuje uspěchanost dnešní doby,“ vysvětloval kytarista Volantů Pavel Milichovský a jedním dechem dodal: „Byla to pro nás první zkušenost s filmem. Klidně bychom do toho šli znova. Úžasně jsme se pobavili. Sranda zkrátka musí být. Zajímavostí je, že na film dohlížela známá česká režisérka Věra Chytilová.“

S novou deskou jsou jinak v kapele spokojeni. Jestli bude k dostání v Jamu, se zatím neví. „Kdybychom s tímto albem nebyli spokojeni, tak to ani nepouštíme ven. Momentálně to vypadá tak, že i když už vyšlo, v Opavě se nejspíš ještě prodávat nebude. Těžko říct,“ doplnil.

Opět vystoupí s Punk Floidy

Sobotní koncert ovšem tak úplně nebude jen o nové desce. Zazní i starší skladby. „Nemůžeme celé vystoupení postavit jen na písních z (s)HITS. Bude to takový průřez naší tvorbou,“ posunul se dále frontman Pavel Milichovský, jenž svou funkci ve skupině záhy ještě upřesnil: „Nejsem vyloženě frontman. Ostatní členové mi totiž říkají ředitel.“

Volanty na pódiu podpoří jejich staří známí Punk Floidi. V Music baru Jam nevystoupí tato sestava zdaleka poprvé. „Kapely se znají už poměrně dlouho dobu. Punk Floidi mají podobný humor, a proto nám vyhovují,“ poznamenal.

A Jam ještě jednou. Možná to někteří čtenáři neví, ale právě v tomto klubu odstartovala zářná kariéra Volantů i Punk Floidů. „V Opavě se na nás poprvé přišlo podívat skutečně hodně lidí. Domnívám se, že od té doby se na nás začalo chodit. Bavíme se o koncertu, který proběhl asi před dvanácti lety,“ odhadoval kytarista Pavel Milichovský.

Původně se kapela jmenovala Z plezíru

Ptáte se, co je dosavadně největším úspěchem Volantů? I na tuto otázku má jejich frontman vcelku stručnou a jasnou odpověď. „Nejvíce si cením toho, že jsme stále pohromadě a že všechno funguje tak, jak má,“ přidal několik vět. Na české scéně je několik skupin, k nimž toto uskupení chová respekt.

„Máme rádi Totální nasazení nebo třeba Houbu. Chceme, aby naše texty obsahovaly nějaké sdělení a nebyly prázdné,“ prozradila ústřední postava kapely Volant. V názvu Milichovského souboru nehledejte žádnou velkou vědu. Vysvětlení je daleko prostší, než by se mohlo na první pohled zdát: „Původně jsme se jmenovali Z plezíru. Pak se přešlo na Volant. Ani vlastně nevím proč. Zdálo se nám to údernější. Hlubší smysl v tom nejspíš není nutné hledat.“

Do Opavy se kapela prý těší. „Vždycky se jedná o příjemné vystoupení. Dalšího koncertu se již nemůžeme dočkat,“ zakončil Pavel Milichovský.

Punk Floidi už poněkolikáté


Opavský klub Jam je na Punk Floid zvyklý. Nebude to zdaleka poprvé, co se ve slezské metropoli představí. „Do Opavy jezdíme skutečně velmi rádi. Pamatuji si, že v dobách začátků kapely, kdy jsme se snažili oslovit první fanoušky, nás opavské publikum přijalo parádně a vytvořilo kotel, na který jsme dlouho vzpomínali,“ uvedl Radek Trunečka.

Spojení Punk Floid - Volant koncertně velice dobře funguje. Obě kapely si náramně sedí a mají dispozice pro vytvoření fantastické punkrockové jízdy. „Pravidelně společně objíždíme některá města už hodně let a konkrétně v opavském Jamu jsme spolu byli již několikrát. Určitě se to povede i letos. Přijďte se juknout, vážení zježení klienti,“ zval posluchače na velkou party Radek Trunečka.

Tvorba Floidů se vyvíjí

Od vzniku Punk Floidů uplynulo přibližně dvanáct let. Punk rock v průběhu let měnil svou tvář. Vyprofilovalo se hned několik větví. Ať jde o britskou, či americkou. Každá z nich k punk rocku přistupuje trochu jinak. Také Trunečkův soubor je znám svým svérázným projevem.

„Vždycky jsme vycházeli z jednoduchosti, přímočarosti, svižné rytmiky a melodie. Jak se kapela vyvíjí, tak se vyvíjí i tvorba, takže se cédéčka od sebe trochu liší, ale stále vycházíme z punkrocku. V poslední době asi více z modernější odnože,“ pokračoval.

Byť složení kapely od roku 1999 nezůstalo stejné, samotná hudba Floidů nějakým zemětřesením neprošla: „Sestava se za tu dobu proměnila, jednotlivé nahrávky měly také svůj vývoj, ale kořeny jsou pořád stejné. Jde nám především o to, aby se mohli diváci i my vyřádit na živých koncertech v klubech a na festivalech.“

Vystoupí i The Amazons

Velká, nebo menší pódia? V případě skupiny Punk Floid je to celkem jedno. Kapela je flexibilní. „Zastáváme názor, že menší kluby mají energičtější atmosféru, ale máme velmi rádi i větší pódia na letních festivalech, kde mohou zdivočelí umělci pobíhat a metat kozelce,“ prozradil Radek Trunečka a vše vztáhl směrem k opavskému Jamu: „Spíš jde o to, jak se koncert rozproudí. V Jamu to vždycky dopadlo na jedničku.“

Music Bar Jam Volanty a Punk Floid hostí v sobotu 10. března. Začátek je stanoven na 20. hodinu. Návštěvníci se však mohou těšit na malý bonbonek. Na pódiu by se měly objevit také The Amazons, což je skupina tří půvabných dívek. Punkrockoví fanoušci by si tuto akci zkrátka neměli nechat ujít.

2 x Petr Dušek